zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Záměr výstavby velkochovu prasat v Solanech se bude důkladně posuzovat

08.06.2007
Zemědělství
EIA
Záměr výstavby velkochovu prasat v Solanech se bude důkladně posuzovat

Krajský úřad vyslyšel veřejnost a nařídil holandskému investorovi zpracování podrobné dokumentace

 

Krajský úřad Ústeckého kraje v závěru zjišťovacího řízení nařídil firmě RUT Estate, s. r. o., která plánuje výstavbu kontroverzní velkovýkrmny prasat v Solanech u Lovosic, aby zpracovala podrobnou dokumentaci záměru. V ní má zohlednit a vypořádat všechny připomínky a požadavky obsažené ve vyjádřeních řady dotčených úřadů, občanských sdružení i jednotlivých občanů.

 

“Je dobře, že krajský úřad vzal v potaz závažné obavy z poškození životního prostředí i špatných podmínek pro chovaná zvířata,” hodnotí stanovisko krajského úřadu Martin Hyťha ze sdružení Děti Země. To se v připomínkách vyjadřovalo právě především k neúměrně dlouhým transportům zvířat a nedostatečně vybavenému prostředí chovu. “Díky rozhodnutí kraje by mělo být možné na základě podrobné studie spolehlivě vyhodnotit, zda je výstavba velkokapacitního vepřína vůbec přijatelná,” dodává Hyťha.

 

Při tvorbě dokumentace má pak investor dle rozhodnutí kraje klást zvláštní pozornost vlivům hluku, emisí a zápachu na místní obyvatelstvo. Zároveň musí navrhnout kompenzační opatření a zpracovat záměr v několika variantách – minimální, maximální a optimální.

 

“Jsme rádi, že kraj vyslyšel řadu námitek místních obyvatel, zastupitelstva a všech dalších. Na základě našeho odmítavého stanoviska podloženého řadou pádných argumentů by měl investor sám uznat nevhodnost svého záměru,” říká Kateřina Horáčková z místního občanského sdružení MRKEV. “Obci i našemu sdružení přišlo mnoho podpůrných dopisů od lidí, kteří jsou v podobné situaci - takovou továrnu by nechtěl za souseda nikdo. Podnikání v tomto stylu rozhodně životnímu prostředí pouze škodí.”

 

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 377 240 772, 606 104 784

Kateřina Horáčková, občanské sdružení MRKEV: 604 414 901

Jiří Týce, starosta obce Děčany: 416 596 044

Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí: 475 657 536

 

Text závěru zjišťovacího řízení:

eia.cenia.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí