zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemikálie v libčanském skladu zamořily půdu, ale voda je v pořádku

08.06.2007
Voda
Odpady
Chemické látky
Havárie
Chemikálie v libčanském skladu zamořily půdu, ale voda je v pořádku

Půda v areálu bývalé továrny Vertex v Libčanech na Královéhradecku, kde se vloni v dubnu podařilo odhalit nepovolený sklad chemikálií, je kontaminovaná ropnými látkami a toxickými kovy, které se dostaly také do kanalizace v bývalém skladu. Jedy však nepronikly do podzemních vod a do studní, jejich zamoření v souvislosti s činností v chemickém skladu nehrozí. Vyplývá to z analýzy rizik znečištění v Libčanech na Královéhradecku, kterou si nechal vypracovat Královéhradecký kraj. 

"S úlevou jsme zjistili, že lidem v okolí bývalého Vertexu již nehrozí žádné další riziko poškození zdraví ani tamního životního prostředí. Z toho vyplývá, že nebude třeba v souvislosti s touto kauzou utratit další peníze z veřejných rozpočtů. Učinit z Libčan opět bezpečné místo vyšlo na zhruba 40 milionů korun," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.
Průzkum zjistil, že se v areálu nachází čtyři ohniska kontaminace zemin ropnými látkami a jedno ohnisko kontaminace zemin toxickými kovy. Dále byla zjištěna kontaminace sedimentů kanalizace uvnitř areálu a to rovněž ropnými látkami a toxickými kovy, částečně i aromatickými a chlorovanými uhlovodíky. Podlahy v budovách jsou na cca 20% plochy kontaminované ropnými látkami. Kontaminace svým charakterem odpovídá odpadům, se kterými bylo v areálu manipulováno, informuje zpráva z průzkumu.
Kontaminace zemin se nachází v prvních dvou metrech jílovitých zemin, takže kontaminace nepronikla na hladinu podzemních vod. Také vzorkováním podzemních vod v areálu a okolních studnách bylo prokázáno, že nedošlo k ohrožení studen v okolí migrací kontaminace prostřednictvím podzemních vod.
"Možné ohrožení, které vyplývá ze současného stavu průmyslového areálu v obci Libčany můžeme vyloučit kompletním vyčištěním podnikové kanalizace a odstraněním sedimentů ze sklepa kotelny. Zpráva navíc uvádí, že sanace zemin a podzemních vod v areálu nezbytně nutná není," uvedl krajský radní Jiří Vambera.
V průběhu prací se v Libčanech podařilo objevit desítky různých chemických látek: kyanidy, kyseliny, formaldehydy, bróm, ale také odpadní munice, radioaktivní odpady či znečištěný elektroodpad.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí