zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem o rozbory pitných i odpadních vod roste

08.06.2007
Voda
Zájem o rozbory pitných i odpadních vod roste

VSETÍN - Enormní nárůst žádostí o rozbory pitných a odpadních vod zaznamenali v posledních týdnech pracovníci akreditované laboratoře společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín.  Důvodem je nejen zájem občanů o ekologii a své zdraví, ale především  přísná legislativa, podle níž si majitelé septiků, jímek a čistíren povolených do konce roku 2001 musí letos vyřídit žádost o prodloužení již stávajícího povolení k vypouštění odpadních vod.

Nejvýrazněji tak vzrostl zájem lidí o zjištění kvality odpadních vod.  „A to o více než sto procent. Zatímco běžně provádíme rozbory zhruba čtyřiceti vzorků týdně, v poslední době je to osmdesát až sto vzorků,“ informuje Václav Janík, vedoucí laboratoře společnosti VaK Vsetín.

V poslední době se však zvýšil i zájem o rozbory pitných vod ze soukromých studní. Voda z individuálních zdrojů totiž často vykazuje závady. „Mezi ty nejčastější nedostatky patří vysoký obsah dusičnanů, zvýšené množství i nebezpečných mikroorganismů nebo vysoký obsah železa. Konkrétně s tímto problémem se u nás potýká jedna z deseti studní,“ jmenuje nejběžnější problémy vedoucí laboratoře.  Zatímco špatná mikrobiologická kvalita vody se podle jeho slov dá snadno odstranit dezinfekcí nebo převařením, vysoký obsah dusičnanů často souvisí s hnojením na zahrádkách.

Desítka laborantů na třech pracovištích tak má v těchto dnech plné ruce práce. Kromě zjišťování kvality vody pro soukromé osoby totiž každoročně provádí bezmála tisícovku povinných rozborů pitných vod z vodovodního řadu a dalších téměř dva tisíce rozborů odpadních vod pro městské a obecní čistírny.  Pravidelně zjišťuje také kvalitu vody v místních studánkách, protože je ta je velmi proměnlivá a závisí na počasí. „Například vloni byla kvalita vody ve studánkách horší.  Obecně se ale dá říci, že na Valašsku je relativně dobrá a když si kvůli ní lidé vyjdou do přírody, určitě je to zdravé,“ uzavřel Václav Janík.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí