zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalování drůbeží podestýlky

12.06.2007
Odpady
Zemědělství
Spalování drůbeží podestýlky
Američtí vědci vyvinuli pec na spalování drůbeží podestýlky, která výrazně redukuje náklady na vytápění a zlepšuje ovzduší ve stájích.
Tým vědců z univerzity v Arkansasu vyvinul speciální spalovací pec, určenou k vytápění drůbežářských hal. Vytápěním touto pecí dokázali vědci uspořit polovinu nákladů v porovnání s dosavadním způsobem vytápění topným plynem. Kromě toho byl téměř kompletně vyřešen problém s odstraňováním drůbežího trusu a podestýlky po vyskladnění jedné partie ptáků. Kromě toho při spalování drůbeží kejdy vzniká sušší teplo než při vytápění plynem a v hale se tak vytváří zdravější ovzduší pro mladé brojlery.
Nový vytápěcí systém však nebude na trh uveden dřív než na podzim. Množství 1 kg podestýlky a exkrementů bude po spálení zredukováno na pouhých 100 g popela, který obsahuje vysoké procento fosforu a draslíku. Dá se proto použít jako velmi dobré hnojivo.
 
Další informace je možné získat na adrese: University of Arkansas, Department of Biological Engineering; kontaktní osoba: Dr. Tom Costello, email: tac@uark.edu
 
Zdroj: http://www.asz.c
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí