zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo kultury odložilo rozhodnutí o mrakodrapech, čeká se na vyjádření UNESCO

13.06.2007
EIA
Ministerstvo kultury odložilo rozhodnutí o mrakodrapech, čeká se na vyjádření UNESCO

PRAHA – Budoucnost pražského panoramatu je v rukou Výboru světového dědictví UNESCO. Ministerstvo kultury ČR se rozhodlo přerušit správní řízení o povolení dvou mrakodrapů ECM Epoque na Pankrácké pláni. Rozhodnutí má padnout až poté, co se k ožehavé kauze vyjádří Výbor UNESCO, přičemž ministerstvo se předem zavázalo jeho postoj respektovat.

„Od počátku celé kauzy v roce 2003 jsme upozorňovali na fakt, že Praha při prosazování svého projektu na výstavbu „pražského Manhattanu“ na Pankráci porušuje mezinárodní závazky České republiky. To nyní nepřímo potvrdilo i ministerstvo kultury a jasně prohlásilo, že o výstavbě mrakodrapů není možné rozhodnout bez stanoviska Výboru UNESCO,“ uvedl Martin Skalský z Arniky, která spolu s dalšími občanskými sdruženími výstavbu mrakodrapů na horizontu historické Prahy kritizuje.

„Ministerstvo kultury (…) přerušuje řízení (…) do projednání zprávy o stavu památkové péče o historické jádro Prahy Výborem pro světové dědictví v souladu s Úmluvou o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví...,“ stojí v rozhodnutí Ministerstva kultury. Úřad v rozhodnutí přiznává, že UNESCO se začalo celým problémem zabývat díky sérií stížností občanských sdružení a vyžádalo si oficiální zprávu České republiky o tom, jak je zajištěna ochrana historických hodnot Prahy. Unikátní panorama je přitom jedním z podstatných důvodů, proč UNESO zapsalo českou metropoli na seznam světového dědictví.

Povolení k výstavbě mrakodrapů na Pankrácké pláni z hlediska ochrany historických hodnot Prahy vydal v na podzim loňského roku Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu pražského magistrátu. Na základě odvolání občanských sdružení povolení později zrušilo Ministerstvo kultury. V říjnu 2006 potvrdil v rámci rozkladového řízení postoj svého úřadu tehdejší ministr Vítězslav Jandák. Pak se věc vrátila zpět na pražský magistrát, který vydal v lednu 2007 prakticky totožné povolení, které bylo ministerstvem zrušeno. Občanská sdružení se opět odvolala a věc tak znovu skončila na Ministerstvu kultury.

 

Obě rozhodnutí Ministerstva kultury Vám v případě zájmu zašleme e-mailem (PDF, rozhodnutí o přerušení správního řízení o každém ze dvou mrakodrapů ECM má 6 stran).

Více informací: cepo.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí