zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

19.06.2007
Obecné
Krátce - různé

Rada EU odsouhlasila návrh Komise na zařazení společností, které operují v EU, do systému obchodování emisními povolenkami. Pokud návrh bude schválen i Evropským parlamentem, vstoupí v platnost v roce 2011 pro lety v rámci EU a v roce 2012 i pro ostatní. Nové opatření vyvolává protesty mezi evropskými i zámořským aeroliniemi, americká strana uvažuje i o odvetných krocích

Evropští výrobci svítidel oznámili, že hodlají stáhnout z prodeje a užívání do roku 2015 nejméně efektivní svítidla. Jen na osvětlení domácností by se tak podařilo ročně ušetřit 63 tisíc GWh v hodnotě asi 7 miliard EUR a snížit tím produkci CO2 o 60%. Tento záměr výrobců svítidel zapadá do plánované diskuse s podílníky o tzv. „eko-designu“ pouličních lamp, která se plánuje na konec června, a rovněž do Akčního plánu Evropské komise pro efektivní energii z konce minulého roku, podle něhož by mělo do roku 2020 dojít ke snížení primární spotřeby energie o 20%. Evropská komise tuto iniciativu výrobců vítá. ¨

Praha - V Česku zemědělci nyní ekologicky hospodaří na 7,4 procenta celkové zemědělské půdy, což znamená třetí místo v Evropské unii. Vyplývá to z nejnovější zprávy statistického úřadu Eurostat. Vysoký podíl ekologicky obhospodařované půdy však automaticky neznamená, že je ČR také na předním místě v produkci biopotravin.

Agentura Thamesdown se svým spotem "Spermie" pro Greenpeace získala v soutěži New York Festivals v kategorii televizních reklam bronzovou medaili. V letošním ročníku byly na short listu nominovány pouze dvě agentury z Česka, přičemž v kategorii televize byla agentura Thamesdown jediná.

Britská rada pro reklamu (ASA) potrestala v krátké době již druhou reklamní kampaň automobilky za přehánění v ekologicky laděných sloganech. Po Lexusu, který uváděl ve svém spotu zavádějící údaje o snížených emisích, musí svou reklamu stáhnout Toyota, a to konkrétně spot na Toyotu Prius, v němž vystupují eko přátelé Leonardo DiCaprio a lídr BSkyB James Mudroch. V kampani od japonské Saatchi & Saatchi se podobně jako u Lexusu uvádí, že nový model Toyoty vylučuje méně oxidu uhličitého než srovnatelný rodinný vůz s dieselovým motorem. ASA považuje slogan Toyoty za zavádějící. Zajímavostí je, že ASA tutéž reklamu již jednou zakázala, ale Toyota ji začala po několika měsících vysílat znovu.

RWE Transgas Net, česká pobočka německého energetického koncernu RWE, která má licenci na přepravu plynu přes ČR, připravuje velkou investici v podobě zcela nového velkokapacitního plynovodu, který by propojil krušnohorskou Horu sv. Kateřiny s německým městem Waidhaus poblíž Rozvadova. Projekt Gazela má stát zhruba 15 miliard Kč a RWE Transgas Net zvažuje tři varianty trasy. Finální výstavba plynovodu závisí na vzniku nových přepravních evropských tras, přičemž RWE se připravuje hlavně na to, že za čtyři roky začne přicházet plyn z Ruska novým Severoevropským plynovodem pod Baltským mořem, jehož trasa se bude vyhýbat "rizikovým" východoevropským zemím. Jedna z jeho větví, plynovod OPAL, má končit u česko-německých hranic a právě na ni by se měl projekt Gazela napojit. Plynaři předpokládají, že stavět by se mohlo začít do dvou let, ale je potřeba vyčkat na další vývoj situace, protože Severoevropský plynovod ani OPAL nejsou ještě definitivně schváleny, firma zatím předběžně chystá přípravné práce, ekologické analýzy a jednání s vlastníky pozemků, přes které by mohla trasa plynovodního potrubí vést.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí