zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní park Šumava začíná dialog s obcemi

22.06.2007
Příroda
Národní park Šumava začíná dialog s obcemi
Nový společný plán rozvoje by měl respektovat potřeby chráněného území i místních obyvatel

Národní park Šumava (NPŠ) odstartoval v pondělí novou etapu dialogu s místními obyvateli Jak Právo informoval mluvčí správy NPŠ Radovan Holub, tříhodinové jednání se týkalo hlavně budoucnosti parku, ochrany životního prostředí a rozvoje obcí v tomto chráněném území.
"Jednoduše řečeno, jde nám o sladění ochrany přírody a klasického regionálního rozvoje," konstatoval po rokování ředitel NP Šumava František Krejčí. Podotkl, že právě rozsáhlá omezení vůči obcím na území NP Šumava byla často předmětem stížností místních starostů a podnikatelů.
"Uvědomujeme si význam ochrany přírody, chceme ale, aby fakt, že se nacházíme v chráněném území, byl naší výhodou a přispěl k dalšímu rozvoji obcí v duchu kvality života a udržitelného rozvoje. Doposud tomu bylo spíše naopak a jen stěží jsme hledali společnou řeč," popisuje svůj pohled na věc starosta obce Modrava Antonín Schubert.


Právě odstartovaný vzájemný dialog by měl přispět k tomu, aby byl vytvořen společný plán rozvoje, který by respektoval potřeby národního parku, ale také místních obyvatel.
"Věřím, že se nám podaří vytvořit určitou marketingovou značku, kterou bychom "prodávali" nejen turistům, ale i potenciálním investorům. Rádi bychom podporovali malovýrobu, oživili místní řemesla a přirozeně využívali nádhernou přírodu jako lákadlo pro turisty," charakterizoval stručně představu vedení parku jeho ředitel.

Pravidelné setkávání podmínkou konsensu

Zdůraznil, že by mělo jít o konsensus všech stran a měl by vzejít z pravidelných setkávání s místními obyvateli, obcemi, podnikateli, odborníky NP Šumava, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi. Přispět by k tomu měla nově vzniklá pracovní skupina, jež má připravit podklady pro konkrétní projekty, které pomohou získat finanční prostředky na nejrůznější aktivity.
"Nebude to lehké, ale chtěli bychom se do konce roku domluvit na prioritách, pro něž budeme hledat zdroje např. z evropských fondů. Plány bez financí zůstanou jen na papíře, a proto tady nejsme," konstatoval Krejčí.


Ředitel Národní sítě Zdravých měst Petr Švec v této souvislosti připomněl, že veřejná projednávání na principu tzv. místní Agendy 21 umožní získat názory obyvatel a porovnat je s představami odborníků, a to je podle jeho názoru jediná cesta, jak zajistit, aby byl další rozvoj území NP skutečně udržitelný a přispíval ke kvalitě života a zdravému životnímu prostředí.

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí