zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Grónsko pokrývaly bohaté lesy

14.07.2007
Les
Grónsko pokrývaly bohaté lesy

Vědci získali za pomoci DNA extrahované z ledu hluboko pod zemským povrchem důkazy, že jižní Grónsko pokrývaly kdysi bohaté lesy. Jejich objev přispěje k osvětlení toho, jak klimatické změny působí na zmrzlou naší planety, cituje agentura Reuters ze zprávy uveřejněné v odborném časopise Science.

Vědci provedli v několika lokalitách v jižním Grónsku za pomoci nových technologií vrty do hloubky dva až tři kilometry pod povrch země a odhalili, jak soudí, nejstarší autentickou DNA.

Eske Willerslev z univerzity v Kodani řekl, že vědci vědí velmi málo o fosiliích ukrytých pod ledem a ledovci, které pokrývají kolem deseti procent zemského povrchu, protože použitelné vzorky DNA se nacházejí ve velkých hloubkách a je těžké je získat. Vrtné techniky vyvinuté v posledních letech ale umožnily jemu a jeho kolegům hledat hluboko pod zemským povrchem, kde našli důkazy o někdejších lesních porostech.

Při rozboru DNA nalezené v jižním Grónsku vědci objevili široký rejstřík rostlin a hmyzu, mimo jiné dřevo borovice, jedle a olše, ale také brouky, mouchy, pavouky, motýly a můry staré 450.000 až 800.000 let.

Vědci si mysleli, že oblast byla před 120.000 lety během interglaciálního období bez ledu, ale jejich výzkum ukázal, že jižní Grónsko bylo v té době pokryto ledem.

To svědčí o tom, že ledová pokrývka na jihu Grónska je stabilnější, než se předpokládalo, a možná nepřispívá tolik ke zvyšování hladiny moří způsobené oteplováním, řekl Willerslev. Tím se ovšem podle Willersleye nemění názor na to, že změny klimatu jsou problematické, ale mohlo by to přimět vědce, aby přehodnotili svoje názory na dopad oteplování na Zemi.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí