zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společný sběr plastů a kartonů je levnější

16.07.2007
Odpady
Společný sběr plastů a kartonů je levnější
Zatímco v mnohých městech je sběr nápojového kartonu teprve v začátcích, na ostravském sídlišti Hrabůvka a Zábřeh mají v třídění této separované složky již dvouleté zkušenosti. Tamější občané se totiž zapojili do pilotního projektu, který počátkem roku 2005 zorganizovaly společnosti OZO Ostrava a EKO-KOM. Zatímco v jedné lokalitě bylo umístěno dvě stě oranžových 240litrových kontejnerů na nápojový karton, v druhé části obvodu to bylo čtyřicet 1100litrových kontejnerů pro společný sběr nápojových kartonů i plastů.

Po dvou letech byly vyhodnoceny ekonomické náklady na sběr, svoz i dotřiďování této separované složky. Výsledek průzkumu potvrdil, že společný sběr nápojových kartonů s plasty ve žlutých kontejnerech je levnější. Přináší zejména úsporu pohonných hmot, protože se pro odpad nemusí jezdit na sídliště dvakrát.

Ing. Petr Bielan ze společnosti OZO říká: "Na základě výsledků pilotního projektu jsme tento způsob sběru zavedli v celé naší svozové oblasti. Na kontejnery jsem umístili informační nálepky pro občany. Informujeme v nich, že směs plastů a nápojových kartonů se dále třídí na jednotlivé složky a využívá." Dotřiďování na lince v areálu OZO bylo nutné i před zavedením společného sběru plastů a nápojových kartonů, protože ně-kteří jedinci s obaly od mléka, džusů apod. vyhazovali bohužel do speciálních kontejnerů i komunální odpad. Oddělení nápojových kartonů je jen další operací v běžném dotřídění a nezpůsobuje provozní problémy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Institut Cirkulární Ekonomiky
30
11. 2017
30.11-1.12.2017 - Konference
Zámek Křtiny
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí