zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový projekt zvýšil v Boleslavi objem tříděného odpadu o 28 pct

16.07.2007
Odpady
Nový projekt zvýšil v Boleslavi objem tříděného odpadu o 28 pct

Mladá Boleslav - O 28 procent na 246 tun se meziročně ve druhé čtvrtině roku zvýšil objem vytříděného odpadu v Mladé Boleslavi. Může za to nový městský projekt na třídění a ekologickou likvidaci odpadů, který Boleslav zahájila v dubnu. Zapojilo se do něj již přes pět procent obyvatel města. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Jan Smutný.

"Je to výsledek, který jsme po třech měsících rozhodně nečekali," řekl náměstek. Podle informací z magistrátního odboru služeb již příslušné smlouvy s magistrátem o zapojení do třídění odpadu podepsalo do dnešního dne 734 domácností, což reprezentuje více než 2200 obyvatel města. Zájemci o tento projekt podepisují bez velkých formalit na magistrátním odboru služeb města příslušné smlouvy a dostávají zároveň kartičku s čárovým kódem i barevně odlišené pytle na jednotlivé druhy tříděného odpadu.

Vytříděný odpad mohou lidé odnášet zatím na šest sběrných míst. Podle vedení města si řada lidí ale stěžuje, že sběrná místa jsou daleko a nemohou se do projektu zapojit. Vznikne proto komise, která v září projekt vyhodnotí a navrhne případné rozšíření počtu sběrných míst. Podle Smutného se také zvažuje možnost přesunout mobilní sběrné místo, jež je dnes na Slovance a není tolik využíváno, do sídlištních čtvrtí v severní části města.

Podle statistik za druhé čtvrtletí nejaktivněji lidé přinášeli vytříděný odpad do sběrného dvoru Sever na sídlišti. Ve vytříděném odpadu vysoce převažuje papír s 99,5 tuny, následují plasty se 68 tunami, sklo se 63 tunami, kov s 15 tunami a tetrapack s 0,7 tuny.

Lidé v Mladé Boleslavi mohou třídit odpad jak prostřednictvím nového systému, tak dosud i jeho prostým odnášením do barevně odlišených kontejnerů. Obyvatelé, kteří se ale aktivně zapojí do nového projektu, mají možnost významně ušetřit na poplatcích za odpady. Ti nejaktivnější mohou dosáhnout slevy až 180 korun ročně, což u čtyřčlenné domácnosti znamená roční úsporu až 720 korun.

Někteří občané se ale podle náměstka snaží na systém vyzrát. "Měli jsme případy, kdy občané zatížili pytel například s plasty ještě jiným závažím, takže to vypadalo, že odevzdali odpadu více než ve skutečnosti," řekl Smutný. Podle něj je jediným řešením přísnější kontrola při přijímaní odpadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí