zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR odhadují ztráty z orkánu na dvě miliardy

17.07.2007
Les
Lesy ČR odhadují ztráty z orkánu na dvě miliardy

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odhaduje ztráty způsobené lednovým orkánem Kyrill na téměř dvě miliardy korun. Hlavními důvody ztráty je pád cen dřeva kvůli převisu nabídky nad poptávkou a horší výnos z prodeje orkánem poškozeného dřeva. Většinu kalamity již podnik vytěžil. Uvedl to výrobní a technický ředitel největšího lesnického podniku v zemi Vladimír Dolejský.

Do záporného hospodářského výsledku ale kalamita letos podnik neuvrhne. "Výsledek letošního roku bude opět plusový," řekl Dolejský.

Orkán ve státních lesích poškodil asi 5,1 milionu metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby. Zároveň jde o největší kalamitu v historii firmy. Zatím se podniku podařilo vytěžit přes 4,4 milionu metrů krychlových dřeva, tedy asi 86 procent kalamity. Přednostně dřevaři těží smrkové dříví, které je nejvíce ohroženo škůdcem kůrovcem. Převážná část zatím nevytěženého dřeva je ve vyšších polohách, kde je vývoj kůrovce pomalejší.

Při likvidaci kalamity se lesníci potýkají zejména s nedostatkem vagonů pro přepravu dřeva po železnici. Zpracovatelé také nestíhají dřevo zpracovat.

V celé zemi lednový vichr srazil zhruba deset milionů metrů krychlových dřeva.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí