zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Expo 2008: vzniká budova s interaktivními vodními stěnami

18.07.2007
Voda
Expo 2008: vzniká budova s interaktivními vodními stěnami

Inženýři a architekti z Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvíjejí stavby s vodními stěnami, na nichž bude možné zobrazit obrázky nebo text

Podle serveru Zee News bude na světové výstavě Expo 2008 ve španělské Zaragoze představen takzvaný "Digital water pavilon" (na tomto webu je k vidění zajímavá simulace). Půjde o neobvyklou stavbu, která nabídne návštěvníkům kromě standardních záležitostí typu občerstvení nebo odpočinku opravdu nezvyklou podívanou. Celá budova totiž bude podle Carla Rattiho z SENSEable City Laboratory (patří pod MIT) pokryta "záclonami" z recyklované vody.

Pavilon nabídne ukázku nově připravované technologie "digitální vody", půjde o první budovu s tímto vybavením. Recyklovatelná voda se díky své nízké ceně stává zajímavým materiálem pro architekty, kteří jí dokáží využít všemožnými způsoby. Efekt "digitální vody" je vytvářen řadou ventilů umístěných podél trubky zavěšené ve vzduchu. Počítač kontroluje otevírání a zavírání ventilů, čímž vzniká pohyblivá vodní stěna. Ve zvolených místech v ní vznikají a zase mizí otvory bez vody. Celý povrch vodní stěny se pak stane jakýmsi tekutým displejem, který "skroluje" směrem dolů. V podstatě je možné vodní stěnu používat stejně jako při zobrazování na počítačových monitorech.

Ratti "digitální vodu" připodobňuje k inskoustové tiskárně obrovských rozměrů. Tak nějak totiž vypadá ve výsledku precizní práce s vodními ventily. Podle Rattiho by toto zařízení také mohlo být vybaveno pohybovými senzory. Pokud by pak do vodopádu byl vhozen míček, voda by se kolem něho rozestoupila, tak přesné a rychlé jsou počítačové výpočty.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí