zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Máme rádi přírodu - děti a mladí lidé zaslali přes 1300 soutěžních prací

18.07.2007
Příroda
Máme rádi přírodu - děti a mladí lidé zaslali přes 1300 soutěžních prací
Lukáš Froňek, Třeboň, kategorie 5a - malba (středoškoláci) Paměť krajiny, 3. místoPřeplněná parkoviště na očích stále mám,
nechci tady žít, proto v mysli utíkám.

Letošní ročník soutěže Máme rádi přírodu vyhlásili společně Hnutí Brontosaurus - brontosauří dětské oddíly a Centrum ekologické výchovy Dúbrava Hodonín. Hlavní téma soutěže znělo „Společná cesta člověka a přírody“. Jako tradičně převažovaly výtvarné práce, ale sešlo se i téměř dvě stovky prací literárních a několik desítek fotografií.

Alžběta Matuštíková, Vsetín, kategorie 2a - malba (1. - 3. tř. ZŠ) Přírodní národy - život domorodců, horalů, lovců, sběračů… 1. místoKdyž náhodou zašlápneme kytku, která nám připadá ta nejobyčejnější a že je jich všude kolem mnoho, může se stát, že za pár let ji budeme znát jenom z knížek. Je špatné slyšet, že každý den ve světě vymizí jeden živočišný nebo rostlinný druh. Stane se to samé jednou i lidem?
(Iva Hrachovská, Uherský Ostroh, 2. místo v kategorii žáci 7. až 9. tř. ZŠ – úvaha, úryvek)

Ivona Časná, Břeclav, 3a - malba (4. - 6. tř. ZŠ) Na dobrodružné pouti, 1. místoSlavnostní vyhlášení výsledků 13. ročníku výtvarné, literární a fotografické soutěže Máme rádi přírodu a vernisáž výstavy z nejlepších prací proběhly 1. května odpoledne v Hodoníně. Programu vyhlášení a ocenění vítězů se zúčastnila stovka dětí a rodičů. Přes padesát oceněných prací vybírala komise z více než 1 300 děl od dětí, středoškoláků i mladých dospělých.

Ve svých pracích děti ztvárňovaly své představy o životě přírodních národů, tvořily překrásné amulety a talismany z přírodnin, zamýšleli se nad vztahem člověka a přírody kdysi i dnes, psali rozhovory člověka s přírodou apod.

Přemysl Jurča, Rožnov pod Radhoštěm, kategorie 5b - fotografie (středoškoláci) Stopy našich předků, 1. místo
Na trase rychlíku R 935,
Praha, studentská, přes Brno
pozoruju krajinu dnešních měst
přes zaplivaný sklo*

* A oči se mi svírají v pěst
(Barbora Adlerová, Vyškov, 1. místo v kategorii žáci 7. až 9. tř. ZŠ - báseň Cesta z města)

Ve všech pracích se zrcadlí jak nadšení mladých tvůrců, tak čistota jejich myšlení. Jasné postoje mladých autorů v literárních pracích ostře kontrastují s realitou mnohých dnešních kauz, kdy příroda musí ustupovat zájmům člověka.

Marek Tuček, Hodonín, Cena Brontosaura„…Dravé řeky vysýchají. Ryby nemají kde žít. Květinové louky ošklivě šednou. Vzrostlé lesy smutně umírají vestoje... Je mi z toho najednou podivně smutno,“ přiznává Člověk zabořený do svých výčitek.
„Dobře se poslouchá, jak zpytuješ své svědomí. Jak možná vstupuješ na cestu, která někam vede. Jen nevím, nevím, zda už není pozdě. Zda mne znovu nezklameš. Ubylo mi mnoho včerejších sil. Ztratila jsem potřebu znovu ti pomáhat. Obávám se, že se sám od sebe nezbavíš svého pohodlí a rozmaru, že se nevrátíš na počátek svého putování. Možná mám ještě schopnost znovu se nadechnout. Znovu vlít do tvé náruče klid a pohodu, lásku a vyrovnanost. Čistý vzduch a průzračnou vodu. Jenže to by ses musel hodně změnit! Nebýt tak sobecký a zahleděný do své neomylnosti.
Odkud víš, že jsi jediný nejmocnější na této planetě? Že jen ty máš šťastný klíč k rozumu a spokojenému životu. Že před tebou nebyl nikdy nikdo dokonalejší, skromnější a ohleduplnější?“ odpovídá Příroda…
(Hana Jugová, Šumperk, 1. místo v kategorii středoškoláci – rozhovor, úryvek)

Výsledkové listiny a více se o soutěži lze najít na brdo.brontosaurus.cz mrp.php3

Vendulka Wildnerová, Raspenava,  kategorie 1a - malba (předškoláci) Cesta za zvířátky, 1. místoSoutěž je svou orientací zaměřena na široké spektrum dětí. Více než o samotnou uměleckou stránku děl jde o záměr oslovit děti a mladé lidi s tématy ochrany přírody a životního prostředí. Záměrem vyhlašovatelů je tedy ocenit co největší množství dětí, které takový zájem projeví. Proto je každému účastníku zasíláno drobné poděkování a inspirační brožurka k zapojení do činnosti ekocenter či dětských organizací zaměřených na volnočasovou ekologickou výchovu.

...Všude něco padalo, musel jsem uskakovat. Ztuhlé nohy a sníh mi nedovolovaly jít rychle. Bylo mi těžko, úzko, z té hrůzy horko. Ale mráz s ledovým větrem mě přesvědčoval o jiném. Napadlo mne, jenom neupadnout, nezvrtnout si nohu, neudělat chybu. Zmrzl bych za pár okamžiků. Rukama jsem si chránil oči. Bouře přímo zuřila. Nic jsem neviděl. Nevím jak, ale přece jen jsem se dosatal z lesa ven. Stráň byla nekonečná...
(Zdeněk Šafr, Hrubý Jeseník, 1. místo v kategorii žáci 4. až 6 tř. ZŠ – povídka, úryvek)

13. ročník Máme rádi přírodu proběhl pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva životního prostředí ČR.

(úryvek v úvodu: Vendula Bednaříková, Ratíškovice, 3. místo v kategorii žáci 7. až 9. tř. ZŠ - báseň)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí