zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Chaloupkách na Pelhřimovsku vyrostla vysoká lilie

22.07.2007
Příroda
V Chaloupkách na Pelhřimovsku vyrostla vysoká lilie
Lilie měřící 233 centimetrů vyrostla na zahradě Hany Marešové v Chaloupkách na Pelhřimovsku. Z cibulky čínského hybridu Golden Splendour vyrostly tři stvoly s padesáti květy. Květina byla zapsána mezi unikáty v České databance rekordů agentury Dobrý den v Pelhřimově. Cibulku, ze které vyrostla vysoká lilie, koupila majitelka ve výprodeji v pelhřimovské drogerii. A dokonce prý vzešla jako poslední, ostatní již ze země dávno vyrašily.
Lilie, podmanivé krásky letních dnů, jsou vynikající ozdobou zahrad i zahrádek, dodávají barevnost skalce v době, kdy ostatní druhy odkvétají, vypadají nádherně jako soliterní rostliny v nádobách, zejména na terasách. Známo je přes 90 druhů lilií, dělených podle původu, rodokmenu a květů do devíti skupin. Různobarevné květy ve tvaru šesticípé hvězdy se podle druhů objevují od konce června do poloviny července.
Lilie tak doplní zahradnickou kapitolu v České knize rekordů, kde je uvedena například salátová okurka dlouhá 61 centimetrů z Kojčic na Pelhřimovsku, nejvyšší slunečnice, jejíž stonek dosáhl délky 430 centimetrů vyrostla v Pelhřimově či nejdelší pampelišku, dlouhou 97 centimetrů, našla Zuzana Vašinová, rovněž z Pelhřimova.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí