zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podzemní jezero může zastavit konflikt v Dárfúru

20.07.2007
Voda
Podzemní jezero může zastavit konflikt v Dárfúru
Vědci oznámili, že v súdánském Dárfúru nalezli velké podzemní jezero, jehož voda by mohla pomoci zastavit tamní konflikt.

Ten je částečně vysvětlován jako střet mezi černošskými farmáři a arabskými kočovnými pastevci o ubývající přírodní zdroje, jako jsou pastviny a voda.

Vědci z univerzity v Bostonu tvrdí, že po dohodě s vládou v Chartúmu bude nyní v regionu vyvrtáno na tisíc studen.

"Většina nepokojů v Dárfúru je kvůli nedostatku vody," řekl agentuře AP geolog Farúk Baz z Bostonu. "Přístup k vodě je důležitý pro přežití uprchlíků, pomůže mírovému procesu a nutnému hospodářskému rozvoji Dárfúru," dodal.

Geologové tvrdí, že podzemní jezero má rozlohu skoro 31 tisíc kilometrů čtverečních, a je tedy velké zhruba jako severoamerické Erijské jezero. To je podle stanice BBC desáté největší na světě.

Program OSN pro životní prostředí minulý měsíc oznámil, že pokud se nezačnou řešit negativní změny v přírodním prostředí v Dárfúru, šance na mír v regionu je malá.

Podle OSN se zde v posledních 40 letech rozšířila poušť směrem na jih o sto kilometrů a území pokryté lesním porostem v Súdánu se za patnáct let zmenšilo o dvanáct procent.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí