zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická auta by v USA výrazně snížila emise

23.07.2007
Ovzduší
Ekologická auta by v USA výrazně snížila emise
Kdyby američtí motoristé nyní začali hromadně jezdit v automobilech na elektrický hybridní pohon, ve Spojených státech by se do poloviny století výrazně snížily emise skleníkových plynů. Vyplývá to z výzkumu amerických nevládních organizací, jehož výsledky byly podle agentury AP zveřejněny ve čtvrtek.

Autoři studie poukazují na to, že kdyby na silnicích bylo 60 procent a více hybridních vozů, pomohlo by to snížit vypouštění škodlivých plynů do ovzduší do roku 2050 v průměru o 450 milionů tun ročně. To by se rovnalo odstranění 82 milionů osobních automobilů, což je asi jedna třetina všech vozů na amerických silnicích.


USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na Zemi

Autoři výzkumu jsou přesvědčeni, že pro výrazné navýšení používání automobilů s hybridním pohonem bude stačit jen sedmi- až osmiprocentní nárůst spotřeby elektřiny. To podle nich však nahradí spotřebu skoro čtyř milionů barelů ropy denně. Studie předpokládá, že při omezenějším rozšíření hybridních automobilů asi na pětinu trhu, by takové vozy mohly odstranit v průměru 198 milionů tun emisí skleníkových plynů ročně.

Hlavním problémem stále zůstává cena. Pokud by byly ekologické automobily pro kupující cenově dostupnější, znamenalo by to velký krok vpřed. Téma ekologie hýbe celým světem, zároveň se ale stává i předmětem různých ekonomických i politických hrátek. Někdy to dopadne i tak, jak napsal týdeník Ekonom.


Zavádění ekologických vozidel "naoko"
V Kalifornii vyšlo najevo, že celá flotila s velkou pompou pořízených vozů na biolíh (vládní agentury jich před rokem koupily sto) stále ještě neviděla ani kapku etanolu. Jezdí na benzin, protože v celé Kalifornii prodávají E85 u jediné veřejné pumpy. Roste podezření, že nákupem zmíněné flotily vláda zabila dvě mouchy jednou ranou, obejít výběrové řízení a vypadat ekologicky, ale o životní prostředí že nešlo.

Auto-Moto.iHNed.cz
Autor/ři: Monika Bohatová
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí