zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražskou přírodu ničí sucho

23.07.2007
Příroda
Pražskou přírodu ničí sucho

Extrémní vedra letošního léta sužují pražskou přírodu. Lesy a některé městské parky vysychají. Náklady na zavlažování rostou.

PRAHA Pražská botanická zahrada Univerzity Karlovy, která se i se svými pověstnými skleníky rozkládá v ulici Na Slupi, v posledních dnech jen zalévá a zalévá. „Stojí nás to dost,“ povzdychl si ředitel zahrady Václav Větvička.

Za poslední týden zahrada se vzrostlými jinany, sekvojemi a středoevropskou květenou spotřebovala o 20 až 30 procent víc vody než jindy. Zahradu to bude stát desetitisíce korun navíc. Není sama.

Vodohospodáři hlásí, že spotřeba vody v hlavním městě v posledním týdnu vzrostla. „Zatím to ale není nic dramatického,“ uvedla mluvčí Pražské vodohospodářské společnosti Jana Stodolová. Metropole zatím problém s nedostatkem vody nemá.

Kdyby se zavlažovaly i pražské lesy, stoupla by spotřeba vody enormně. Navíc by to město stálo miliony korun. Podle vedení společnosti Lesy hlavního města Prahy o tom proto nikdo neuvažuje. „V lesích je abnormální sucho. Některé porosty viditelně prosychají. Ale strom není hloupý, takže zavře průduchy, aby vodu nevydával,“ sdělil ředitel společnosti Václav Kroutil. V současné době se zalévají místy pouze lesní školky.

Zatímco pražské ulice skrápí kropicí vozy, některé pražské parky se ani při tropických teplotách nezalévají. Podle Větvičky to některé stromy zřejmě nepřežijí. Nejhůře je na tom podle něho park na Karlově náměstí. „Jsem z toho zděšený. Lípy mají svěšené listy. Lísky turecké, ač jsou z Turecka, kde je horko, šustí suchými listy,“ dodal Větvička, člen komise životního prostředí Prahy 2.

Některé veřejné parky se podle něho nezavlažují z čistě ekonomických důvodů. „Je levnější nechat strom uschnout a poté znovu vysadit jiný než systematicky zavlažovat vzrostlé stromy a keře,“ konstatoval Větvička. Jiné parky se sice zalévají, ale neefektivním způsobem. Tak například Zítkovy sady pod Emauzským klášterem se podle Větvičky zalévají dopoledne, když už je horko a voda se vypaří. Potíže mají i chladnomilná zvířata. Pražská zoologická zahrada jim nyní zavedla speciální opatření. Lední medvědi dostávají ryby zamražené do ledu a tučňáky pracovníci zoologické zahrady intenzivně kropí.

Dramatická situace v brněnské zoo, kde v důsledku veder uhynulo čerstvě narozené sobí mládě, trojské kotlině podle ředitele Petra Fejka nehrozí. Tropické teploty ho ale přiměly chystat novinku pro návštěvníky. „Uvažujeme o tom, že příští rok pro ně zavedeme sprchy. Mají to být první sprchy v tuzemské zoo na vodní mlžení,“ prohlásil Fejk. Výrobce neexistuje, zahrada je prý sama vyrobí.

„V lesích je abnormální sucho. Ale strom není hloupý,“ říká ředitel pražských lesů Václav Kroutil.

MARTINA KLAPALOVÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí