zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU se chystá řešit problém nedostatku vody

25.07.2007
Obecné
Voda
Geologie
EIA
EU se chystá řešit problém nedostatku vody

EU se chystá řešit problém nedostatku vody

Vyprahlá a rozpraskaná půda – důsledek nedostatku vody

Vody je stále méně a sucha jsou stále častější. EU proto usiluje o vytvoření udržitelného celoevropského přístupu k využívání tohoto základního zdroje života.

Příchod léta vyvolal v některých částech Evropy velké problémy. Rumunsko letos zažilo nejhorší sucho za 60 let a Řecko postihla nejhorší vlna veder za posledních 110 let, při níž navíc propuklo mnoho lesních požárů. Sucho postihlo i Nizozemsko , kde v dubnu napadl jen 1 mm srážek, přestože normálně je to 44 mm.

Nedostatek vody a období sucha  jsou v Evropě stále častějším jevem. Podle údajů EU  došlo v posledních třech desetiletích k výraznému rozšíření území EU a zvýšení počtu obyvatel postižených obdobím sucha (z 6 % na 13 %), což evropské hospodářství stálo nejméně 100 miliard eur.

Současný vývoj naznačuje, že nedostatek vody bude v Evropě stále běžnější. Jedno z největších období sucha bylo zaznamenáno v roce 2003, postihlo přes 100 milionů lidí a přibližně třetinu rozlohy EU a způsobilo škody ve výši 8,7 miliard eur.

Evropská komise se již mnoho let zabývá projekty souvisejícími s vodou, například projektem WISE  zahájeným v roce 2002. Tyto programy jsou zaměřeny i na kvalitu vody a na dopady sucha nejen na pitnou vodu, ale i na zemědělství, lesnictví a vodní dopravní sítě. S cílem řešit tyto rostoucí problémy Komise navrhla řadu alternativ ních řešení a vyzvala k širší diskusi o tom, jak v rámci EU podporovat přechod k účinnějšímu využívání vody a k šetření vodou. 

Jedním z nejvýznamnějších opatření je cena vody – zásada „uživatel platí “. Cenová politika by se měla stát pravidlem, a proto je zapotřebí zavést povinné měření spotřeby vody. Rovněž je zapotřebí podporovat účinné využívání vody, jelikož jím lze dosáhnout velkých úspor vody v celé EU – odhaduje se, že asi 20 % vody je spotřebováno zbytečně, některé odhady dokonce uvádějí 40 %. Jako první krok byla navržena podpora instalace zařízení šetřících vodu do vodovodních kohoutků, sprchových hlavic a toalet. To je totiž velmi jednoduché.

Komise nedávno konstatovala, že situace v oblasti vodohospodářství se bude v Evropě i nadále zhoršovat, pokud teploty porostou a nebude-li přijata žádná jasná strategie. Tvorba polity by proto měla být založena především na šetření vodou.

ZDROJ: EU

 


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí