zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kosmonauti vyhodili odpad z ISS do vesmíru

25.07.2007
Odpady
Kosmonauti vyhodili odpad z ISS do vesmíru

Dvojice astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice strávila téměř osm hodin ve volném prostoru. Američana Clayton Anderson a jeho ruský kolega Fjodor Jurčichin vypustili do kosmu zařízení, která už na orbitálním komplexu nejsou zapotřebí. Podle amerického NASA shoří v zemské atmosféře.

Kosmonauti opustili ISS krátce před 12:30 SELČ. Anderson výstup absolvoval upevněn na robotické paži a "vyhazoval" přebytečné součásti stanice co nejdál od komplexu, aby ho při budoucích průletech nepoškodily.

Na oběžné dráze tak mimo jiné skončila více než 600 kilogramů těžká nádrž na čpavek od původního chladícího zařízení ISS. NASA plánovala, že tento kontejner zhruba o velikosti ledničky odveze ze stanice jeden z raketoplánů.

Kvůli nutnosti dokončit stavbu komplexu do roku 2010, než skončí životnost amerických vesmírných plavidel, se však v plném itineráři letů na jeho dopravu zpět na Zemi nenašlo místo.

Vedoucí činitelé NASA proto rozhodli odhodit "odpad" do volného prostoru. Podle jejich odhadů by kolem Země měl kroužit asi deset nebo jedenáct měsíců, než klesne do atmosféry, v níž z větší části shoří.

Zatímco Anderson pracoval na 17 metrů dlouhém rameni, Jurčichin zbavoval kosmického odpadu kotvící zařízení, a připravoval ho tak na přílet raketoplánu Endeavour. Jeho start z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě je naplánován na 7. srpna.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí