zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rýčem k vítězství

02.08.2007
Zemědělství
Rýčem k vítězství
Návštěvníky Londýna může v letošním létě při procházce v St. James's Park, nejstarším z Královských parků v britské metropoli, překvapit neobvyklý jev. Část zeleného trávníku byla totiž rozryta na zeleninové záhony. Akce připomíná kampaň "Rýčem k vítezství" (Dig for Victory), kterou v roce 1940 vyhlásilo ministerstvo zemědělství. Jejím cílem bylo přeměnit letité trávníky na záhony pro pěstování zeleniny všude, kde to bylo možné. Tedy i ve veřejných parcích, na golfových hřištích i třeba pod mohutnými hradbami londýnského Toweru. Kampaň se setkala s úspěchem, ročně se na improvizovaných záhonech sklidil téměř jeden milion tun zeleniny.

I dnes tak děti z místních škol a obyvatelé čtvrti Westminster pěstují v parku na pěti stech metrech čtverečních brambory, salát, rajčata či fazolky. Potýkají se se stejnými problémy jako třeba jejich prarodiče za druhé světové války. Alespoň co se pěstování zeleniny týče. Atmosféru leteckých náletů pak navozuje provizorní "Andersonův kryt". Na rozdíl od doby válečné jsou tu nyní také informace o ekologickém zahradničení.

S podrobnostmi o kampani Dig for Victory se mohou zájemci seznámit na výstavě v nedalekém Churchillově muzeu, sídlícím v prostorách krytu britského válečného kabinetu. Na obrazovce běží řada unikátních dobových záběrů, vystaveny jsou i propagandistické plakáty, válečné kuchařky, nechybí ani autentický sešitek na potravinové lístky. Potraviny byly v Británii na příděl od 8. ledna 1940 až do roku 1954.

Výstava i pěstování v parku skončí o víkendu 29. a 30. září slavnostními "zeleninovými dožínkami", jejichž součástí bude i řada doprovodných programů zejména pro děti. Muzeum je otevřeno každý den od 9.30 do 18 hodin. Vstupné je 11 liber, pro děti do 16 let zdarma. Zeleninová zahrada v St. James's Park je přístupná zdarma denně od 10 do 17 hodin.

www.iwm.org.uk
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí