zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brňané budou moci nechat ekologicky zpracovat odpad ze zahrad

07.08.2007
Odpady
Brňané budou moci nechat ekologicky zpracovat odpad ze zahrad

Brno - Brňané budou mít nově možnost nechat ekologicky zpracovat biologický odpad ze zahrádek a domácností. Za dva měsíce začne bioodpad vybírat téměř 50 středisek sběrného odpadu. Rozšířit sortiment surovin, které ve sběrných dvorech vybírají, umožnila stavba centrální kompostárny. V provozu by měla být od konce srpna, řekl dnes novinářům náměstek primátora Martin Ander.

Po Brně jsou dnes kontejnery na PET lahve, papír, sklo a textil. Odpad, který lidé vyhodí do běžné popelnice, končí ve spalovně. Dosud se to týkalo také odpadu ze zahrádek.

Podle Andera by novou službu mohli ocenit hlavně lidé, kteří jednou za čas dělají na zahradě pořádek a potřebují se najednou zbavit velkého množství odpadu. Jak však řekl, přírodě by prospěli víc, kdyby i větve a listí kompostovali přímo doma. "Převážet po městě větve a trávu není nejekologičtější," řekl.

Vedení Brna kromě toho zpřísní plán odpadového hospodářství. Zatímco nyní se v dokumentu město zavazuje zvýšit podíl recyklovaného odpadu do deseti let o 50 procent, což by znamenalo navýšení asi na 35 procent, nová formulace bude znít na 50 procent.

Brno je v odpadové politice oproti jiným městům pozadu. Například projekt, kdy by lidem za zvýhodněnou cenu prodával domácí kompostéry, teprve zvažuje. Jiná města jako Hradec Králové, Vsetín či Vysoké Mýto už podobné projekty mají.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí