zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gandalovič a Bursík chtějí vyvlastňovat, právníci proti

13.08.2007
EIA
Gandalovič a Bursík chtějí vyvlastňovat, právníci proti

Praha - Legislativní rada vlády jednomyslně odmítla novelu vodního zákona, který měl usnadnit stavbu přehrad a povodňových zábran. Stavět na soukromých pozemcích by se podle návrhu mohlo ještě dříve, než by majitel dostal náhradu za vyvlastnění.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič a Martin Bursík ze životního prostředí požadovali, aby u vodních staveb vznikl tzv. institut strpění. "Majitel pozemků by musel stavbu strpět, ještě než by k vyvlastnění došlo," popsal plán svých kolegů ministr a předseda legislativní rady Cyril Svoboda.

Vraťte se ke standardu

On a další radní však plán odmítli. Také u vodních staveb se bude postupovat standardním způsobem vyvlastňování. Nejdříve se prokáže, že stavba je skutečně ve veřejném zájmu, pak se dohodne náhrada za vyvlastnění, a teprve na státní půdě se bude smět stavět.

Majitel by tak přišel o možnost zpochybnit veřejný význam stavby a při jednání o ceně by fakticky musel přijmout jakoukoli státní nabídku.

"Teď je otázka, jak se ministři zemědělství a životního prostředí k problému postaví dál," dodal Svoboda.

Podobný zákon, podle kterého je možné začít na soukromém pozemku stavět ještě před vyvlastněním, chystá podle slov svého náměstka Jiřího Hodače ministr dopravy Aleš Řebíček. Ten by chtěl odstranit licitování o ceně pozemků před stavbou dálnic.

Zdroj: www.aktualne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
SW CASEC
5
9. 2017
5.9.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí