zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha se chystá na výměnu odpadkových košů

13.08.2007
Odpady
Praha se chystá na výměnu odpadkových košů
Brzy by se v pražských ulicích měly objevit speciální nádoby na odpad, které mají přispět také k větší čistotě ulic.

Praha/ Desítky milionů korun by si vyžádal projekt, který městské radě předložil radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. Ten hodlá vyměnit všechny pražské odpadkové koše, s výjimkou těch v metru. Zatím ale nic není rozhodnuto, je třeba zvážit, zda se náklady vůbec vyplatí. „Nikdo na to nepospíchá, žádný termín nás netlačí,“ konstatoval Jan Winkler, ředitel odboru ochrany prostředí, který návrh zpracovával.

Svoz by zařídilo město

Hlavním smyslem změny má být nejen sjednocení vzhledu košů, ale i lepší nakládání s odpadem. Město počítá s tím, že by svoz organizovalo samo a financovalo přímo z rozpočtu, a nikoli prostřednictvím městských částí, Technické služby komunikací a dopravního podniku, jako je tomu dosud. Koše by měly svým tvarem také odolávat vandalům a bezdomovcům. „Uzpůsobením nyní přímo vybízejí ke kontrole svého obsahu a výsledkem je částečné nebo úplné vysypání koše,“ stojí v důvodové zprávě navrhovaného opatření.

Na vrchu bude popelník

Podle Winklera by měly být koše uzpůsobené tak, aby bylo možné třídit odpad už na ulicích. „Měly by být zdvojené, tedy na plastové láhve a směsný odpad, možná i ztrojené, a tudíž i na papír,“ řekl. Jak prý ukázaly rozbory odpadků, které vyhazují Pražané či turisté, plasty tvoří až 30 procent. Na koši by pak měl být popelník, aby se kolem nich nepovalovaly vajgly.

Změna už za dva roky?

Předběžně se předpokládá, že nový systém nakládání s odpadkovými koši by mohl fungovat od ledna 2009. Pokud radní návrh schválí, vypíše město veřejnou soutěž nejprve na design nádob. „Koše musejí odpovídat různým normám. Například plechový nesmí být svařovaný, protože pokud by do něho někdo dal bombu, tak by se roztrhl,“ uvedl Winkler. Koše by vyvážely nasmlouvané firmy. Počítá se, že budou tři, pro levobřežní a pravobřežní části Vltavy a zvláštní pro památkovou rezervaci.

Zdroj: Pražský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí