zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo zamítlo průzkum dvou nalezišť uranu

16.08.2007
Geologie
Ministerstvo zamítlo průzkum dvou nalezišť uranu
Na Vysočině nebyl povolen průzkum u dvou ze čtyř nalezišť uranových rud, o něž usiluje česká firma Timex Zdice spolu s australskou společností Uran Limited. Jak včera informovalo sdružení Calla, ministerstvo životního prostředí nevyhovělo žádosti firmy Timex u Polné a u obce Jamné. Třetí žádost týkající se stanovení průzkumného území u Brzkova bude zamítnuta v nejbližších dnech, řekla včera Hana Gabrielová ze sdružení Calla. Proti vyhledávání uranu se vyslovily i samosprávy.

Jednatelka firmy Timex Olga Bubníková považuje za nejdůležitější názor místních lidí. "Kdyby byl postoj obcí vysloveně negativní, byly by veškeré další práce velmi komplikované," uvedla. Nelíbí se jí, že ministerstvo zdůvodňuje zamítnutí surovinovou politikou státu. Bubníková řekla, že tento dokument vznikl v 90. letech, kdy byly ceny uranu nízké a jeho těžba ztrátová. V poslední době ale poptávka po uranu ve světě stoupá, což se projevuje i rychlým růstem cen.

Tuzemská těžba uranu od začátku 90. let klesá, loni se v Česku podle údajů Světového jaderného sdružení vytěžilo 359 tun. Nyní je jediným otevřeným uranovým dolem v Česku lokalita Rožná v Dolní Rožínce na Vysočině.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí