zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochranáři zjišťují, jak se rozpínají zavlečené rostliny

21.08.2007
Příroda
Ochranáři zjišťují, jak se rozpínají zavlečené rostliny
Střední Morava - Rychle se rozšiřující invazní rostliny, jako bolševník nebo křídlatka, které k nám byly zavlečeny z ciziny, dělají starosti ochrancům přírody. Vytlačují totiž původní rostliny, některé z nich jsou navíc člověku nebezpečné a mohou způsobit zdravotní potíže. Proto se ekologové nyní chystají zmapovat některé lokality na střední Moravě, aby zjistili, nakolik je krajina postižena.
"Letos budeme sledovat břehy řeky Romže. Vloni jsme dělali podobný průzkum mezi Mostkovicemi a Prostějovem. V této oblasti se hodně rozšířila křídlatka," říká Eva Zatloukalová ze sdružení Iris v Prostějově, které působí jako regionální centrum Českého svazu ochránců přírody. Na Olomoucku se křídlatka vyskytuje například v údolí řeky Bystřice.
Vedle křídlatky ochranáři na střední Moravě bojují i s bolševníkem. Na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví se letos ukázalo bolševníků víc než v minulých letech. "Objevují se hlavně v okolí řeky Moravy, jednotlivě nebo po několika kusech," doplňuje botanik Jan Vrbický.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí