zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.08.2007
Obecné
Krátce - různé

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne navíc dvě miliardy korun do programu Eko-Energie, z něhož mohou podnikatelé získat evropské peníze na úspory energie či výstavbu obnovitelných zdrojů. Včera to oznámil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. V programu na roky 2007 až 2013 byly původně čtyři miliardy korun. Důvodem navýšení je podle Římana zájem podnikatelů, kteří během června a července do programu přihlásili 568 projektů v celkové hodnotě 10,5 miliardy korun. Říman však počítá s tím, že až 40 procent žadatelů nakonec projekt nepodá.

U britského letiště Heathrow včera vyvrcholily týdenní protesty ekologických aktivistů. Více než tisícovka aktivistů chtěla upozornit na bezprostřední a významný dopad, jaký má letecká doprava na globální oteplování. Demonstranti chtějí, aby plány na rozšíření letiště byly zastaveny stejně jako růst letecké dopravy. S protestem přišli v době, kdy vrcholí sezona dovolených, a tudíž i letecká přeprava. Zdejším letištěm projde každoročně téměř 70 milionů cestujících.

Mrzí mne nesmyslný titulek "Čína dělá větší díru do ozonu než USA" (HN 21. června), který nemá nic společného s obsahem textu.
Destrukce ozonové vrstvy Země je zcela odlišný (i když podobně závažný) problém než globální změna klimatu připisovaná tzv. skleníkovému efektu. Je sice pravda, že některé chemické sloučeniny, například částečně halogenované chlorofluorouhlovodíky nebo pesticid metylbromid, mají potenciál ničit ozonovou vrstvu a zároveň patří mezi tzv. skleníkové plyny. Ale to se v článku zmiňovaných emisí netýká.
Možná, že titulek je i pravdivý a že skutečně Čína poškozuje ozonovou vrstvu více než USA. Ale toho se článek netýkal a mohl ve čtenářích vyvolat mylný dojem, že emise CO2 ničí ozonovou vrstvu.
AUTOR: Miroslav Šuta
bývalý koordinátor kampaně Greenpeace, miroslav.suta@centrum.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí