zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vybudování bioplynové stanice u Hlinska má stát šedesát milionů

22.08.2007
Odpady
Energie
Vybudování bioplynové stanice u Hlinska má stát šedesát milionů
Hlinsko/V nejbližších dnech bude dokončena studie proveditelnosti týkající se stavby bioplynové stanice v těsném sousedství skládky mezi Hlinskem a místní částí Srní.
Jak uvedl ředitel společnosti EKO Hlinecko Jan Svoboda, posudek bude zaměřen především na ekonomickou stránku celého projektu. Z hlediska ekologických dopadů byl již záměr posouzen a závadnost projektu nebyla zjištěna. "Stanici chceme postavit na pozemku v těsném sousedství současného areálu skládky, s nímž je v územním plánu Hlinska počítáno právě pro rozšíření skládky," podotýká Svoboda. Bioplynová stanice by měla stát na parcele o rozloze asi šedesáti arů. Pro rozšíření skládky je přitom v územním plánu zakresleno pět hektarů.
Stanice zahrnuje především výstavbu soustavy speciálních jímek a také vybudování kogenerační jednotky včetně generátoru. Hlavním produktem stanice má být elektrická energie. "Tu bychom pak dodávali do sítě za státem garantovanou výkupní cenu, která je nyní 3,04 Kč za KWh," doplňuje ředitel EKO Hlinecka. Odpad ze stanice by měl jednak tekutou podobu. Podle
Svobody by jej bylo možné využít jako dusíkaté hnojivo na pole. Pevná složka odpadu by byla ukládána do kompostárny, která právě vzniká v areálu skládky. Počítá se s tím, že jako vstupní surovina poslouží odpad ze zemědělské výroby, školních jídelen, potravinářských provozů, ale i odpad od občanů.
Cena projektu byla spočítána na šedesát milionů korun. "Stavbu bychom chtěli financovat prostřednictvím dotačního titulu od Státního fondu životního prostředí. Určité možnosti existují i přes strukturální fondy Evropské unie, ale tady není situace ještě zcela vyjasněna. Bez dotačního titulu by nebylo ekonomicky únosné stavbu realizovat," tvrdí Jan Svoboda. Vše teď bude záležet na výsledku studie proveditelnosti a také na povolovacích řízeních. Pokud celý proces dopadne kladně, stavět se začne možná už příští rok.

Více informací o záměru postavit bioplynovou stanici na chrudimsky. denik.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí