zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

29 procent čechů se nezajímá o životní prostředí

24.08.2007
Obecné
29 procent čechů se nezajímá o životní prostředí

V rámci květnového výzkumu se Centrum pro výzkum veřejného mínění věnovalo problematice životního prostředí. Lidé byli dotazováni, zda se zajímají o informace týkajících se stavu životního prostředí v České republice, zda jich mají podle svého mínění dostatek či nedostatek a jak se Česká republika obecně stará o ochranu životního prostředí.

Výzkum dále sledoval i to, jak čeští občané hodnotí závažnost některých problémů spojených se životním prostředím v globálním měřítku.

Přibližně dvoutřetinová většina lidí (67 %) se podle vlastního vyjádření zajímá o informace týkající se životního prostředí, z toho 13 % se o takové informace zajímá „rozhodně“.

Naopak 3% respondentů odpověděla, že se o životní prostředí v ČR rozhodně nezajímá a 26% respondentů se spíše spíše se nezajímá.

Z výsledků vyplynulo, že vyšší zájem deklarují lidé s vysokoškolským vzděláním a ti, kdo hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Odpovědi respondentů z letošního šetření se přitom statisticky významně neodlišily od výsledků srovnatelného šetření uskutečněného v květnu 2006.

Pokud jde o míru dostupnosti informací o stavu životního prostředí v ČR, mírně nadpoloviční většina (56 %) obyvatel soudí, že má informací nedostatek, naopak asi třetina (34 %) považuje množství informací v tomto ohledu za dostačující.

Jako dostatečnou dostupnost přitom výrazně častěji hodnotí lidé, kteří se podle vlastního vyjádření o informace tohoto druhu „rozhodně zajímají“ (62 %). Relativně častěji se pozitivní hodnocení objevovalo mezi absolventy vysokých škol, muži a dotázanými s dobrou životní úrovní. V porovnání s loňským šetřením se situace z hlediska subjektivního vnímání veřejnosti významně nezměnila.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí