zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účet za požáry: přes miliardu eur

31.08.2007
Havárie
Účet za požáry: přes miliardu eur
Ničivé požáry, které sužují Řecko, dál planou na Peloponésu a na ostrově Euboia, ale jsou již zčásti pod kontrolou. Oznámil to mluvčí řeckých hasičů Nikos Diamantis. Podle odhadů řeckého ministerstva financí mohou škody stát více než 0,6 procenta hrubého domácího produktu, což je asi 1,2 miliardy eur. Evropský komisař pro ochranu životního prostředí Stavros Dimas varoval, že po požárech mohou v Řecku nastat záplavy.

Podle údajů EU shořelo v Řecku od minulého týdne téměř 184 000 hektarů porostů. Za letošek oheň v zemi zničil 269 000 hektarů, což je nejvíc od doby, co se začaly škody způsobené požáry registrovat. Někteří říkají, že to byla nejhorší katastrofa od roku 1825, kdy v bojích za osvobození Řecka od nadvlády osmanské říše turecká armáda zdevastovala Peloponés.

Vyplácení slíbeného odškodného postiženým vázne, a to hlavně kvůli byrokratickým překážkám a neschopnosti úředníků sjednotit se na potřebných dokumentech. Padají už první obvinění, že se na tragédii chtějí přiživovat i podvodníci. Na aténském náměstí Syntagmatos se včera konala protestní demonstrace tisíce lidí, kteří kritizovali vládu z neschopnosti se s požáry účinně vypořádat.

Šestidenní ohnivé peklo způsobilo i nenapravitelnou sociální a ekonomickou katastrofu v malých, na zemědělství závislých vesnicích, konstatoval expert na lesnictví Nikos Bokaris. "Tito lidé přišli o půdu, o svá stáda a v mnoha případech o své domy," řekl Bokaris. Podle jeho slov se "několik tisíc lidí bude muset rozhodnout, zda zůstanou ve spálené zemi, nebo zda se přestěhují do měst".

Papež Benedikt XVI. včera odsoudil "kriminální činy" žhářů v Řecku, jejichž nezodpovědné chování ohrožuje lidi a "ničí životní prostředí".
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí