zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společná vize rozvoje Šumavy dostává konkrétní podob

03.09.2007
Příroda
Společná vize rozvoje Šumavy dostává konkrétní podob

Na Správě NP a CHKO Šumava ve Vimperku se již potřetí setkala pracovní skupina pro udržitelný rozvoj regionu. V úvodu zazněly od ředitele NP důležité informace o probíhajících jednáních s představiteli krajů. Dále se jednalo o vhodných rozvojových a ekologických projektech pro území Biosférické rezervace Šumavy. Strategie všech partnerů dostala název Společná vize rozvoje Šumavy.

         Cílem pracovní skupiny je využít možnosti zvýhodnění regionu Šumava v oblasti regionálního rozvoje jako evropsky významné lokality Natura 2000. Další důležitou aktivitou bude jednání o možnostech zvýšení příspěvku ze státního rozpočtu pro obce na území Biosférické rezervace Šumava. Třetí oblastí bude možné rozšíření nabídky bankovních služeb pro obce v regionu. Situace obcí do 500 obyvatel je hodně složitá. Podmínky pro čerpání úvěrů, které banky malým obcím nabízejí, jsou pro nás nepřijatelné,“ sdělila svoji zkušenost starostka Stožce Zdenka Lelková.

         Byly stanoveny tři hlavní oblasti rozvoje regionu:  Zlepšení podmínek pro život místních lidí, cestovní ruch a ochrana přírody a činnosti související. „Jakmile se shodneme na hlavních cílích a opatřeních, která nás k nim dovedou, jsme připraveni postoupit do další fáze, a tou je příprava konkrétních projektů tak, jak jsme si předsevzali na našem úvodním jednání v červenci tohoto roku,“ řekl ředitel Správy NP a CHKOŠ František Krejčí. Jeho kolega, ředitel Národní sítě Zdravých měst ČR Petr Švec ho doplnil:  „Momentálně máme přehled o tom, co je pro další udržitelný rozvoj na Šumavě důležité. Všechny strategické cíle, ale i opatření a aktivity jsou zanášeny do informačního systému DataPlán NSZM, kde s nimi budeme dále pracovat. Na příštím jednání nás čeká přiřadit k jednotlivým cílům ukazatele, které nám pomohou měřit, zda se daří cíle naplňovat či nikoliv.“ 

         Starosta Modravy Antonín Schubert charakterizoval jednání takto: „Teď už jsme jednali přímo o cílech, opatřeních a projektech, které vzešly od všech účastníků jednání. Hledaly se také komunikační kanály, jak oslovit Radu soudržnosti při NUTS II Jihozápad. Chceme totiž, aby si oba kraje uvědomily, že Šumava je de facto strukturálně postižený region už proto, že tu bylo hraniční pásmo a neprobíhala tady dostatečná výstavba infrastruktury a realizace investičních projektů. Z tohoto pohledu je třeba oblast Šumavy zvýhodnit, protože je to „VIP“ region Česka. Rozvoj šumavského regionu totiž nelze postavit jen na krásách přírody.“

         Od září 2007 bude zpřístupněn zásobník projektů, kam každý subjekt (občan, NNO, podnikatel, obec apod.) z regionu bude moci vkládat návrhy na projekty.

Další setkání pracovní skupiny je plánováno na 9.10.2007.

Kontakt pro další informace:

Antonín Tym (Národní síť Zdravých měst), tel. 606 755 374

Antonín Schubert (Mikroregion Šumava-západ), tel. 724 009 184 

Zdenka Lelková (Mikroregion Horní Vltava-Boubínsko), tel. 603 169 163

Radovan Holub (NP Šumava), tel. 731 530 291
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí