zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Osvětová akce Nakrmte Šrotozemšťana 2007 navštíví v září dalších šest měst

03.09.2007
Odpady
Osvětová akce Nakrmte Šrotozemšťana 2007 navštíví v září dalších šest měst

Do Olomouce, Ostravy, Plzně, Ústí nad Labem, Liberce a Prahy v průběhu září zavítá osvětová akce „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“, kterou organizuje nezisková společnost ASEKOL. Lidé v rámci tohoto projektu přináší nefunkční elektrospotřebiče, ze kterých vzniká šrotosocha ve tvaru prehistorického ještěra. Cílem této akce, která již v červnu proběhla v pěti krajských městech, je zábavnou formou přesvědčit občany, že vysloužilá elektrozařízení nepatří do popelnice, ale do sběrného dvora.

Akce pod názvem „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“, která je pokračováním loňského ročníku, trvá v každém městě dva dny. V červnu, kdy se uskutečnila první etapa letošního turné, se happeningu zúčastnily České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Zlín a Brno.

Posledním městem, kde sběr spotřebičů a stavba sochy proběhne, bude Praha. Na pražském Andělu bude i všech deset regionálních dinosauřích šrotosoch vystaveno od 18. do 22. září. Tyto sochy se utkají o titul „Šrotozemšťan roku 2007“. „Občané budou moci o nejhezčím Šrotozemšťanovi rozhodnout prostřednictvím hlasování přes internet či SMS zprávy,“ vysvětlil Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL, která se zabývá zpětný odběrem elektrozařízení. Veškeré informace k hlasování budou k nalezení od 10. září na webové stránce www.elektrosrot.cz.

Cílem akce je informovat a přesvědčovat občany o důležitosti třídění elektrozařízení. Spotřebiče, které se na sochu nevejdou, jsou v kontejnerech odvezeny do sběrného dvora – kam také patří a zapojují se do standardního procesu recyklace. Všichni návštěvníci se také mohou zapojit do soutěže a navrhnout vlastní jméno pro nově vytvořenou sochu. „O akci je ve městech značný zájem. V červnu občané zaplnili sedm velkých kontejnerů nepotřebnými elektrozařízení. Věříme, že stejně pozitivní odezvu bude mít i zářijová část turné,“ řekl Vrba. Každý, kdo přinese na akci nějaký vysloužilý elektrospotřebič, dostane od pořadatelské společnosti ASEKOL malý dárek. „Bereme jak malé spotřebiče, jakou jsou elektrohračky, telefony, klávesnice, rádia či fény, tak i velké spotřebiče typu ledničky a televize,“ vyjmenoval Vrba.

Součástí programu jsou i nejrůznější vědomostní a zručnostní soutěže pro děti základních škol. Mohou například zápolit ve skládání názvů elektrozařízení z písmen z počítačové klávesnice nebo se pomocí rozřazování obrázků naučit rozeznat, co je a co není elektrospotřebič.

Od akce „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“ si ASEKOL slibuje zvýšení zpětného odběru elektrospotřebičů. V současnosti se ho u nás vybere kolem 2 kg na obyvatele ročně, přitom ale Česká republika musí podle směrnice Evropské komise vybrat do konce roku 2008 nejméně 4 kg vyřazených elektrozařízení na obyvatele a rok.

Fotografie z jednotlivých akcí najdete na www.elektrosrot.cz.

 


Harmonogram road-show „Nakrmte Šrotozemšťana 2007“

Město

Termín

Dinosaurus

Křestní jméno

České Budějovice

4.–5. 6. 2007

Allosaurus

Budosaurus

Hradec Králové

13.–14. 6. 2007

Stegosaurus

Šroťáček

Jihlava

18.–19. 6. 2007

Diplodocus

Dinočip

Zlín

20.–21. 6. 2007

Spinosaurus

Klávesník Zlínský

Brno

26.–27. 6. 2007

Pterodaktyl

Asekodaktyl

Olomouc

3.–4. 9. 2007

Brachiosaurus

 

Ostrava

5.–6. 9. 2007

Triceratops

 

Plzeň

10.–11. 9. 2007

Parasaulophos

 

Ústí nad Labem

12.–13. 9. 2007

Styracosaurus

 

Liberec

17.–18. 9. 2007

Diatryma

 

Praha

18.–22. 9. 2007

Překvapení

 

 

Společnost ASEKOL s. r. o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 2140 městy a obcemi a 1030 servisy, opravnami a prodejnami elektro. 

Na základě novely zákona o odpadech, která nově vymezuje podmínky pro nakládání s odpadem z elektrických a elektronických zařízení, vznikly pro výrobce, dovozce a prodejce elektrických a elektronických zařízení nové povinnosti. Novela, která přenesla do českého právního řádu direktivy Evropské unie, uzákonila s platností od 13. 8. 2005 zajistit a financovat zpětný odběr, oddělený sběr a ekologické zpracování použitých elektrických a elektronických zařízení od občanů i firem, dále označovat výrobky uvedené na trh po 13. 8. 2005 v souladu s platnou právní úpravou a registrovat se v Seznamu výrobců vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR. Vzhledem k tomu, že individuální plnění některých z povinností je značně obtížné a finančně náročné, založily významné firmy z oboru kolektivní systémy zajišťující zpětný odběr, oddělený sběr a ekologické zpracování nefunkčních elektrozařízení.

 

Kontakty

AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4  Praha 1, Ondřej Tesař, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 602 698 854, www.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí