zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Silnice R55 mimo ptačí oblast může být levnější

03.09.2007
Příroda
Silnice R55 mimo ptačí oblast může být levnější

Odborná studie potvrzuje reálnost alternativní trasy

Občanská sdružení ZO ČSOP Veronica, Česká společnost ornitologická (ČSO) a Ekologický právní servis (EPS) obdržela studii, která dokazuje, že rychlostní silnici R55 z Rohatce do Otrokovic je z dopravního, ekologického i finančního hlediska výhodnější postavit mimo Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Trasu R55 napříč touto oblastí v tubusu loni schválilo MŽP. Získaná odborná studie byla zaslána asi padesáti státním orgánům a institucím a také Evropské komisi, která letos v květnu obdržela stížnost ČSO a Dětí Země na porušení evropských směrnic Českou republikou.

„S výsledkem jsme spokojeni, neboť potvrdil naše očekávání, že lze takovou alternativní trasu R55 mimo centrální část ptačí oblasti vyprojektovat. Je ale smutné, že ji Ministerstvo životního prostředí loni odmítlo ekologicky posoudit s oficiální variantou, jak bylo požadováno,“ řekl Miroslav Patrik Dětí Země.

Studie doporučila vybudovat silnici R55 z Rohatce do Otrokovic kolem Uherského Ostrohu v parametrech R 25,5/120, délky 53 km a asi za 14 mld. Kč na levém břehu řeky Moravy se dvěma tunely v celkové délce 1,41 km. Oficiální trasa R55 přes Moravský Písek je o 7 km kratší, její náklady mají být 10,8 mld. Kč.

Diky této alternativní variantě by se tak nemusela žádná R55 přes ptačí oblast stavět a dále ani obchvaty obcí a měst na silnici I/55 jako je Strážnice či Veselí nad Moravou v celkové délce asi 26,5 km. Tato alternativní koncepce výstavby silnic na Slovácku by tak mohla být o 1-2 mld. Kč levnější než jsou oficiální plány.

„Studie byla poslána ministerstvům dopravy a životního prostředí, krajským úřadům v Brně a ve Zlíně a také obcím a městům na silnici I/55 a v okolí R55. Dostane ji také Evropská komise, která od května řeší stížnost proti schválení R55 bez posouzení varianty mimo ptačí oblast,“ dodává dále Tomáš Brinke z ČSO.

V ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví je evropskou směrnicí o ochraně volně žijícího ptactva chráněno šest druhů ptáků: čáp bílý, moták pochop, strakapoud jižní a prostřední, skřivan lesní a lelek lesní. Právě pro něho a pro skřivana lesního znamená oficiální varianta R55 velmi vážné ohrožení.

Základní parametry tří variant rychlostní silnice R55 (R 25,5/120) v úseku Rohatec – Otrokovice

Parametry

Varianta R55

oficiální

Varianta R55

bez tunelu

Varianta R55

se dvěma tunely

Délka trasy

49 km

56 km

53 km

Počet mimoúrovňových křižovatek

9

9

8

Počet tunelů / délka

0 / 0

0 / 0

2 / 0,95 km 0,46 km

Celkové náklady: oficiální údaj, u alternativ odhad

(včetně tubusu a obchvatů a přeložek na I/55)

10,8 mld. Kč

(15-16 mld. Kč)

15,2 mld. Kč

14,0 mld. Kč

Pozn.: Oficiální varianta R55 by měla být levnější asi o 3,2-4,4 mld. Kč, než varianty alternativní, ale toto porovnání není zcela relevantní. Z důvodu ochrany ptáků je však u oficiální varianty ještě nutné připočítat náklady za „tubus“ ve výši cca 1,5-2 mld. Kč a dále za ochvaty měst a obcí na silnici I/55 ve výši cca 2,7-3,2 mld. Kč, tj. přičíst ještě 4,2-5,2 mld. Kč.

Zdroj: Ing. Jiří Kalčík (2007): Vyhledávací studie trasy rychlostní silnice R55 mimo Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví (objednatelé – ZO ČSOP Veronica, ČSO a EPS), průvodní zpráva a mapy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí