zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní hamr Dobřív

16.09.2007
Voda
Vodní hamr Dobřív

Technická památka

Horní hamr Dobřív je největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR. Nachází se nedaleko Rokycan a patří mezi oblíbené atrakce celého regionu. Od jara do podzimu je vodní hamr Dobřív otevřen veřejnosti a to včetně tématické expozice.   

Obr. 1: Vodní hamr Dobřív
Obr. 1: Vodní hamr Dobřív
 
Vodní hamr v Dobřívě spravuje okresní muzeum Rokycany. To nejenom udržuje stálou expozici, ale kromě běžného provozu zde muzeum každoročně třetí sobotu v květnu pořádá Hamernický den. Program dne je plný kulturních akcí a presentací kovářského řemesla. Mladí kováři tento den také soutěží o cenu zvanou Dobřívský cvoček.

Krátká historie hamru
 
V Dobřívě se železo vyrábělo od počátku 14. do poloviny 20. století. 


Obr. 2: Interiér hamru
Obr. 2: Interiér hamru
Existovaly zde prvotní výhně na přímou výrobu železa z rud, vysoké pece (od r. 1614 do r. 1817), zkujňovací hamry (do 60. let 19. stol.), pudlovna a válcovna v období technické revoluce (do r. 1903) a konečně i nářaďový hamr (v provozu do r. 1949). Horní hamr je největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR s expozicí přístupnou v turistické sezóně.
 
Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století, z r. 1901 a z části i z pozdější doby. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo a z něj se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí.
 
Hamr Dobřív pro turisty

Turisté si mohou hamr prohlédnout i bez předchozí domluvy. Provoz a funkci přístrojů vysvětlují zkušení kováři.   

Obr. 3: Interiér hamru
Obr. 3: Interiér hamru
Zájemci - a není jich málo - si při odchodu z hamru mohou koupit zajímavé ročně ukované upomínkové předměty. Jenom osobní poznámka: v době naší návštěvy nás zarazila zjevná neochota personálu. Návštěvníci byli nerudným kovářem několikrát upozorněni, že se v žádném případě nesmí fotografovat, protože by hamru vznikla škoda, i když si chtěli udělat jen klasický "rodinný snímek". Jaká "škoda" by hamru těmito fotografiemi vznikla - to už nám zůstalo utajeno.
 
 -----------------------
Otevírací doba

duben až říjen: 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 (středa až neděle, zavírací dny pondělí a úterý)
Začátek poslední prohlídky v 16.30hodin.
Vstupné
dospělí 30 Kč
děti, senioři 15 Kč
ZTP invalidé, děti do 6 let zdarma - bezbariérový vstup
slevy na Kartu čtyřlístek a ČSOP 50% 


Autor článku: Martin Vrba
vrba.marty@seznam.cz

e-DOVOLENÁ.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí