zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové knihy

10.09.2007
Příroda
Nové knihy
Poprázdninové knižní tipy

M. Ridley: Červená královna. Evolučnímu biologovi se podařilo napsat knihu, která se mezi profesionálními i laickými zájemci o evoluci stala naprosto kultovní. Vypráví o tom, jak si zvířátka vybírají sexuální partnery, aby předala své geny do dalších generací. Vybrat si toho nejlepšího partnera je ale složité. Proto samečci a samičky hrají různé rafinované evoluční hry, aby se prezentovali v co nejlepším světle, správně odhadli kvality svých protějšků a také odhalili jejich případné nekalé triky. Zdá se vám to povědomé? No, ne všechno se dá aplikovat ze světa zvířat na lidi, ovšem leccos ano, jak Ridley ukazuje. Knížka se jmenuje podle šachové královny z Alenky v říši divů. Ta Alence radila, že jediný způsob, jak zůstat na místě, je běžet co nejrychleji. Což přesně sedí na evoluci: Kdo chvíli stál, už stojí opodál a nejspíš vyhyne, zatímco jeho konkurenti se vyvíjejí. Druhé české vydání knihy, která vznikla v roce 1993.

X. Finkenzeller: Rostliny Alp. Po úspěšné květeně Středozemí vydává Academia atlas rostlin z další turisticky atraktivní oblasti, Alp. Pokud se pojedete podívat do Alp mimo lyžařskou sezónu, rozhodně přibalte do batohu! Příručka s kvalitními barevnými fotografiemi a popisem jednotlivých druhů vám jistě mnohokrát pomůže zjistit, co to tady na skále roste za krásnou kytku. Dal bych tři hvězdičky, kdyby byl v knize také nějaký alespoň zjednodušený určovací klíč, aby člověk nemusel kvůli každé rostlině prolistovat celý atlas.

Dnešní bonus je krásná kniha, kterou už můžete někomu schovat na Vánoce. A. Fothergill: Planeta Země  přináší skoro čtyři stovky jedinečných fotografií přírody. Mnoho jich je z míst, na která se dostane málokdo, například z Arktidy nebo oceánských hloubek. Největší prostor dostávají zvířata, ovšem užijete si také trochu rostlin a geologie. Fotky jsou bezkonkurenční, nicméně i doprovodný text má úroveň. Aby ne - autor se věnuje tvorbě dokumentárních pořadů v prestižní BBC, která knihu i vydala.

Kráceno

Autor Jan Kolář,

http://kolar.blog.respekt.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí