zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový atlas dokazuje, že lidé ničí planetu

06.09.2007
Obecné
Nový atlas dokazuje, že lidé ničí planetu
Nejnovější vydání atlasu světa, který připravuje britské vydavatelství Times a vydává společnost Collins, odráží výrazné změny na tváři planety, které jsou podle autorů způsobeny hlavně změnami klimatu a lidskou činností. Jedním z příkladů je jezero Čad, které je nyní o 95 procent menší, než bylo v roce 1967.

Atlas se vydává každé čtyři roky. "Máme ekologické katastrofy doslova před očima," řekl deníku The Times o novém vydání šéfredaktor atlasu Mick Ashworth. "Skutečně se obáváme toho, že v budoucnu známé geografické prvky úplně zmizí."

Kartografové musejí překreslovat mořská pobřeží, jezera i říční koryta. Dokumentují, jak města rychle ukrajují další a další části krajiny - především v Africe a Asii. Už příští rok má podle prognóz žít víc lidí ve městech než na venkově, poznamenal na internetových stránkách list The Times.

Podle Ashworthových slov se mění zejména pobřeží. Středoasijské Aralské jezero, známé dříve i jako Aralské moře, se za posledních 40 let zmenšilo o tři čtvrtiny zejména v důsledku toho, že jeho vody se využívají na zavlažování polí s bavlnou. Mrtvé moře má podle autorů atlasu o 25 metrů nižší hladinu než před 50 lety. Ze Žluté řeky v Číně je odčerpáváno tolik vody, že v létě nedoteče až do moře.

Do budoucna kartografové očekávají další změny způsobované hlavně změnami hladin. Už nyní například kvůli zvyšující se hladině moře přichází o část území Bangladéš. Tvůrci atlasu upozorňují na to, že časem některá místa z map docela zmizí. Mohou to být Marshallovy ostrovy v Pacifiku anebo Maledivy v Indickém oceánu, které jsou oblíbeným místem turistů.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí