zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fotografická soutěž na podporu ekologie ocenila vítěze

12.09.2007
Obecné
Příroda
Fotografická soutěž na podporu ekologie ocenila vítěze
Vítězné snímky letošního ročníku celonárodní veřejné fotografické soutěže „Ekologie v objektivu“ byly v pondělí slavnostně oceněny v pražském divadle Hybernia.
Zájem o téma ekologie ve fotografii stoupá, čeští fotografové do soutěže přihlásili více než 1400 snímků. Vernisáž zahájila unikátní putovní výstavu k tématu ochrana přírody a energie pro budoucnost. „Není to výstava plná líbivých krajinek. Naopak, je plná rozporů a výzev“ řekl fotograf,pedagog a předseda odborné poroty soutěž, pan Josef Ptáček.


1. cena v kategorii DEVASTACE: Jan Košťál za snímek: Pobřeží Bengálského zálivu


Projekt Ekologie v objektivu je organizován společností Bayer v zemích východní Evropy již řadu let. Česká soutěž, které udělil záštitu nejen Martin Bursík, ministr životního prostředí ČR , ale i mezinárodní organizace UNEP, probíhala od poloviny března do srpna 2007. Letošní ročník s tématem „Energie pro budoucnost“ odrážel trvalý nárůst spotřeby energií v domácnostech i v průmyslu. Cílem projektu je prostřednictvím unikátních snímků alarmovat zodpovědnost spotřebitelů, ukázat vliv nadměrné spotřeby energie na přírodu, život a změny klimatu, zdůraznit význam obnovitelných zdrojů energie.


GRAND PRIX Pavel Záhorec za snímek: Motýli


Organizátoři dodávají:
„Vysoký počet přihlášek a příspěvků do soutěže nás utvrdil v tom, že česká veřejnost není lhostejná k tomu, co se s životním prostředím děje. Nutnost ochrany energetických zdrojů a podporu energetických úspor považujeme za jednu z nejdůležitějších výzev současnosti. Jsme velmi potěšeni, že i přes náročnost tématu soutěž oslovila tolik fotografů,“ řekl Dirk Schade, jednatel společnosti Bayer v ČR.

"Téma Energie pro budoucnost, které pro nás jednoznačně znamená využívání obnovitelných zdrojů energie, je jedním z hlavních témat, kterými se Ministerstvo životního prostředí zabývá. Toto téma ovšem nebylo pro fotografy vůbec jednoduché zachytit.


1. cena v kategorii PŘÍRODA: Jakub Jaroš (14let) za snímek: Energie kousek za hranicemi


Projekt „Ekologie v objektivu“ považujeme za velice přínosný hlavně proto, že se na závěrečné výstavě setkají dva světy. Jeden, který dokazuje, jak citlivě se dokážeme chovat ke krajině a svému okolí, ten druhý naopak upozorňuje na bezohlednost nejen ke krajině, ale i k prostředí, ve kterém žijeme. Porota měla skutečně složitou práci, o snímcích jsme diskutovali velmi dlouho. Všem výhercům upřímně blahopřeji a ostatním, kteří žádnou cenu nezískali, vzkazuji, ať tvoří i nadále. Jejich fotografie byly vysoce nadprůměrné," dodává členka poroty Mgr. Marta Nováková z Ministerstva životního prostředí ČR.

Porota složená z odborníků na životní prostředí, novinářů a renomovaných fotografů (jako například Jan Pohribný) vybrala pět vítězných snímků a také dalších sedm fotografií pro unikátní výstavu. Celková hodnota cen udílených v soutěži je 125 000,- Kč. Výběr snímků byl anonymní, porotci neznali jména soutěžících.


Vítězná díla byla spolu s ostatními vybranými snímky představena poprvé veřejnosti na slavnostním předání cen a vernisáži výstavy v pražském Divadle Hybernia 6. září. Z těchto prostor poputuje výstava v obřích formátech na pražský Ovocný trh, kde bude umístěna až do konce září.

Více informací a galerie vítězných snímků je k vidění také online www.ekologievobjektivu.cz.

Výsledky IV. ročníku fotografické soutěže Ekologie v objektivu:
1)Skupina Junioři
1. cena v kategorii PŘÍRODA: Jakub Jaroš (14let) za snímek: Energie kousek za hranicemi
Ve skupině Junioři v kategorii DEVASTACE porota neudělila žádné ocenění
2)Skupina Dospělí
1. cena v kategorii PŘÍRODA: Pavel Záhorec za snímek: Na Rané svítá
1. cena v kategorii DEVASTACE: Jan Košťál za snímek: Pobřeží Bengálského zálivu
3)Zvláštní cena poroty:
Markéta Hendrychová, diptych snímků Odkaliště elektrárny Vřesová a Železité vody
4)GRAND PRIX
Pavel Záhorec za snímek: Motýli

zdroj: www.ekologievobjektivu.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí