zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Upravené kukuřici se v tuzemsku daří

14.09.2007
Zemědělství
Upravené kukuřici se v tuzemsku daří
Česko je letos podle dostupných údajů s plochou 5000 hektarů třetím největším pěstitelem geneticky upravené kukuřice v Evropské unii. První příčku drží Španělsko se 70 tisíci hektary, následuje Francie s 20 tisíci hektary. Uvedla to Marie Čeřovská z ministerstva zemědělství.

Geneticky upravenou plodinu, Bt kukuřici odolnou vůči škůdci zavíječi, mohli domácí zemědělci na svá pole zasít poprvé v roce 2005. Tehdy to zkusilo přes 50 farmářů na ploše 270 hektarů. Letos plodinu oselo 131 pěstitelů. GM odrůda představovala zhruba dvě procenta letošní výměry kukuřice pěstované na zeleno, siláž a na zrno. Proti pěstování plodiny ale ostře vystupují ekologické organizace.

Bt kukuřice je zatím jedinou geneticky upravenou plodinou, která se v EU komerčně pěstuje.

Podle Zdeňka Opatrného z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je ale situace taková, že svět hodnotí deset let komerčního pěstování GM plodin, které letos zaujímaly celosvětově asi 100 milionů hektarů, zatímco v Evropě se zatím řeší jejich širší zavedení.

Pěstovat lze totiž v EU pouze modifikované plodiny, které unie schválila. V roce 1998 ale unie přijala dočasný zákaz povolování nových geneticky upravených organismů a formálně ho ukončila v roce 2004.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí