zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Růst zdravých potravin

15.09.2007
Zemědělství
Růst zdravých potravin
Tržby za biopotraviny by letos v Česku měly poprvé překročit miliardu korun. Znamená to, že "nepráškované" potraviny, jejichž produkce se obejde bez umělých hnojiv, pesticidů, syntetických barev a příchutí, si v českém jídelníčku najdou více prostoru. "Zatímco loni za biopotraviny Češi utratili 760 milionů korun, letos by za ně měli vydat 1,3 miliardy," odhaduje Tomáš Václavík z agentury Green marketing. Český trh s biopotravinami, jak říká, roste nejrychleji v celé Evropě, do "zeleného konzumu" v západoevropských státech však máme daleko. Ve srovnání s Rakouskem jsme na pouhých 3,6 % tamní spotřeby. Na loňské spotřebě potravin v ČR se biopotraviny podílely zanedbatelnými třemi a půl promile.

Prodej u nás rozhýbaly především obchodní řetězce. Polovina sortimentu (56 %) však pochází ze zahraničí. Z ročenky Český trh s biopotravinami, vydané Green marketingem, vyplývá, že se loni počet domácích výrobců zvýšil o 27 na současných 152 firem. Kromě farem se do výroby biopotravin pustili i velcí domácí producenti, například Olma, Polabské mlékárny, Kostelecké uzeniny či Jizerské pekárny.

O zájem spotřebitelů se budou biopotraviny ucházet celé září, kde je budou moci lidé zdarma ochutnat na akcích Měsíce biopotravin (podrobnosti na www.mesicbiopotravin.cz). Finanční podporu českým biopotravinám udělila Evropská komise, která na jejich propagaci pro příští tři roky věnuje spolu s Ministerstvem zemědělství ČR 25 milionů korun. Studie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zjistila, že ekologicky pěstovaná zelenina má více vitamínu C a méně dusičnanů, avšak výnosy jsou poloviční proti běžné produkci.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí