zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V neděli začne již pošesté v ČR Evropský týden mobility

16.09.2007
Obecné
V neděli začne již pošesté v ČR Evropský týden mobility

V neděli 16. září začíná v 75 českých a moravských městech již pošesté Evropský týden mobility, během kterého se v celé Evropě lidé účastní akcí, které organizuje jejich město, obec či oni sami. Vyvrcholením Týdne mobility je Evropský den bez aut (22. září) – zábava, soutěže, pohoda na ulici bez aut. Jeho letošním heslem jsou „Ulice pro lidi“.

 

Celoevropská kampaň upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a zároveň propagovat možnosti a výhody používání udržitelných forem dopravy (pěší chůze, kolo, tramvaj, autobus, vlak).

 

V průběhu Evropského týdne mobility se vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny – Den pěší chůze, Den veřejné dopravy, Den cyklistiky, Den zelených stezek, Den pro pohyb a zdraví, apod. - město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod.

 

V České republice se do kampaně zapojí 75 měst, tím se v Evropě řadíme na 6. místo co do počtu měst. Na evropské stránky kampaně se zatím přihlásilo 33 zemí (30 z Evropy a tři z jiných kontinentů – Brazílie, Ekvádor a Thajsko). Celkem se kampaně účastní 1429 měst (číslo se ještě do soboty 16. září určitě zvýší).

 

Ve 22 našich městech bude jeden den MHD zdarma s různými obměnami. V Ostravě se 21. září stane platnou jízdenkou v MHD také platný malý technický průkaz, v Kroměříži bude malý technický průkaz platit jako jízdenka po celý týden a v Luhačovicích bude 20. září ráno zdarma vypravena autobusová linka ČSAD pro městskou hromadnou dopravu.

 

V Praze se např. v neděli zájemci mohou vydat vlakem do Zbraslavi na prohlídku stavby Pražského okruhu a odpoledne v Modřanech také pojedou rodiny s dětmi na „Pražské cyklozvonění“. V Praze se také koná celotýdenní série aktivit pod heslem Zažít město jinak, kterou pořádá platforma Auto*Mat (http://www.auto-mat), Den bez aut tu vyvrcholí již tradiční cyklojízdou, na které se loni sešlo bezmála 1300 cyklistů (http://www.cyklojizdy.cz). V Ústí nad Labem pojedou na in-linech velký okruh městem, přičemž bude odkloněna doprava, zatímco v Litoměřicích uspořádají zábavné dopoledne pro všechny prvňáčky na dopravním hřišti.

 

Programy jednotlivých měst podle krajů, podle dnů i podle abecedy najdete na www.env.cz/etm. Pro bližší informaci z měst se můžete obrátit přímo na místní koordinátory kampaně (kontakt je uveden v programu města nebo přímo v Seznamu kontaktů).

 

Další informace:

České stránky kampaně: http://www.env.cz/etm

Evropské stránky kampaně: http://www.mobilityweek.eu

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí