zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

18.09.2007
Obecné
Krátce - různé

Zástupci společnosti Austrian Energy & Environment CZ s.r.o. podepsali dne 10. září 2007 kontrakt s  EPC kontraktorem ŠKODAEXPORT, a.s. na dodávku dvou kotlů na využití odpadního tepla do elektrárny na kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla v Muridke poblíž Lahore v Pákistánu. Oba dodávané kotle budou umístěny za plynovými turbínami GE 6FA o výkonu 70 MW. Kotle jsou navrženy jako dvoutlaké s následujícími parametry: 31/4,4 kg/sec, 95/4,8bara, 539/270°C. Celkový výkon elektrárny bude 234 MW. Hodnota objednávky je více než 10 milionů EUR. Provoz by měl být zahájen v červnu roku 2009

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín včera prakticky bez pozornosti místního obyvatelstva protestovali u různých českých zastupitelských úřadů v Rakousku. Aktivisté, kteří v minulosti organizovali blokády hraničních přechodů, demonstrovali před českým velvyslanectvím ve Vídni a před honorárními konzuláty v Innsbrucku, Salcburku, Linci a Štýrském Hradci. Proti nim demonstrovali ve Vídni čeští nacionalisté. K žádným střetům nedošlo.

Prezident Václav Klaus se včera vypravil na Vysočinu za bývalým premiérem Milošem Zemanem. Při hodinu a půl dlouhém setkání mluvili podle Zemana například o globálním oteplování. Klausovi prý dal za pravdu v jeho názoru, že činnost člověka zřejmě nemá na globální oteplování vliv. U schůzky Klaus - Zeman byl i dlouholetý Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf.

Britské ministerstvo financí hodlá uvalit spotřební daň ve výši až 2000 liber na nové automobily, které nejvíce znečišťují ovzduší. Napsal to včera nedělník Sunday Times s odvoláním na zatím neveřejné materiály ministerstva. Stejně tak prý britská vláda chce navrhnout v příštím rozpočtu, aby úsporné vozy byly naopak o 2000 liber lacinější.

Lavina kritiky a výzev k odstoupení se v těchto dnech snáší na hlavu ministryně školství Dany Kuchtové (Strana zelených) za chyby při čerpání peněz z Evropské unie, takže by se české školy nemohly letos ucházet o 68 miliard korun. Ministryně ani netají, že jí vláda dala "nůž na krk".
Pokud do dneška neodstraní chyby, které ji Brusel vytýká, čeká ji pravděpodobně odvolání.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí