zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový Bor chce motivovat občany k lepšímu třídění odpadů

22.09.2007
Odpady
Nový Bor chce motivovat občany k lepšímu třídění odpadů

Motivovat občany k lepšímu třídění odpadů, to je cílem nové vyhlášky, která začne v Novém Boru platit od 1. prosince.

Vedle kontejnerů na separovaný odpad budou moci občané od Nového roku třídit plastové lahve a papír do speciálních pytlů označených čárovým kódem a získat tak slevu na poplatku za odpad. Novináře o tom dnes informovala starostka Stanislava Silná.

Obyvatelé v Novém Boru platí za odpad roční paušál 500 korun. Ten si budou moci v příštím roce snížit o 2,50 Kč za každý odevzdaný kilogram plastových lahví a 50 haléřů za každý kilogram papíru. Pracovníci svozové firmy vždy pytle zváží a na základě čárového kódu zaevidují, na konci roku pak radnice poplatky občanům vyúčtuje. "Podle toho, jak se systém osvědčí, jsme připraveni ho ještě rozšířit o další komodity, jako je sklo nebo kartony od nápojů," poznamenala Silná.

Radnice se podle místostarosty Jindřicha Mareše inspirovala v Německu. Podobný systém sběru odpadu funguje také v Mladé Boleslavi a Letohradě. V rámci Libereckého kraje je systém ojedinělý, novoborská radnice ho chce při nejbližší příležitosti představit i starostů obcí sdružených v Mikroregionu Novoborsko.

Nový Bor patří v rámci Libereckého kraje k městům s nejlepším systémem třídění odpadu. V krajské soutěži Zlatá popelnice 2006 obsadil třetí místo za městy Turnov a Železný Brod. Každý z 12.000 obyvatel města loni odevzdal do kontejnerů téměř 40 kilogramů plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. V průměru se loni v kraji na obyvatele vytřídilo 33,7 kilogramu odpadů, což byl třetí největší objem v České republice. Lépe třídili jen obyvatelé Prahy a Plzeňského kraje.

http://www.i-noviny.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí