zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtenáři zvolili ostudou Pardubického kraje skládku jedů

23.09.2007
Odpady
Chemické látky
Čtenáři zvolili ostudou Pardubického kraje skládku jedů

Skládka toxického odpadu v Boru u Skutče, plastika roštu na kruhovém objezdu v Přelouči a pardubická rafinerie Paramo. To jsou medailové pozice v anketě o největší hrůzu Pardubického kraje. Na iDNES.cz se do ní zapojilo přes dva tisíce lidí.

A hlasování přineslo několik překvapení. Prvenství skládky asi nikoho nešokuje, ale druhé místo roštu před rafinerií Paramo je nečekané. Nezvyklé ztvárnění městského znaku popouzí u silnice 415 hlasujících.

"Pravda je, že to není žádná nádhera. Asi by se dalo najít šťastnější řešení. I většina mých známých říká, že se rošt na křižovatce příliš nepovedl," řekl šéf přeloučské městské policie Petr Veselý.

Možná ještě překvapení je to, že více čtenářům vadí pardubická ČEZ Arena než kouřící komíny opatovické elektrárny a teplárny.

Třeba pardubický architekt Milan Košař za tím vidí odvetu lidí za probíhající dostavbu stadionu. "Čtenáři to vzali jako možnost vyjádřit se k podivné opravě, o které nikdo neví, jak vlastně dopadne. Hala jako taková totiž snad nikoho urážet ani nemůže," řekl Košař.

Naopak často kritizovaná budova ČSOB na Masarykově náměstí se podle očekávání umístila v anketě vysoko. Skončila čtvrtá hned za pardubickou rafinerií Paramo.

Ostuda kraje: skládka jedů
812 čtenářů serveru iDNES.cz si myslí, že největší hrůzou Pardubického kraje je černá skládka toxického odpadu v Boru u Skutče. Ta začala vznikat v bývalém lomu uprostřed lesů a pískovcových skal už za minulého režimu. Několik let pracují odborníci na její likvidaci. Velká část látek už je pryč.

"Víme, že odpady tam vyvážela ETA Hlinsko. Likvidační práce stále pokračují, a tak za dva tři roky už nebude lom ohrožovat své okolí. Celé čištění kraj vyjde zhruba na 50 milionů korun," uvedl krajský radní pro životní prostředí Petr Šilar.

Tomu jednoznačné rozhodnutí hlasujících udělalo radost. Největší bojovník za obnovení semtínské spalovny odpadů totiž tvrdí, že spalovna by právě podobným skládkám mohla v budoucnu zabránit.

"No vidíte. I kvůli této černé skládce chci, abychom měli v kraji spalovnu nebezpečných odpadů. Je dobře, že lidem vadí skládky chemického odpadu. Pálení je lepší způsob, jak s odpadem nakládat," pochvaloval si výsledek ankety Šilar.

Na nelegální skládce odborníci objevili i tuny jedovatého perchloru. Odmašťovadlo vyléval do lomu neznámý podnik.

415 lidí si myslí, že horší než skládka je plastika roštu na kruhovém objezdu v Přelouči. Velký kovový znak města navrhl pardubický architekt Milan Košař.

"Na papíře to vypadalo dobře. Rozhodně lépe, než jak to dopadlo ve skutečnosti. Schválila to rada i zastupitelstvo. Teď už se proti tomu těžko něco dá dělat. Moc se mi ale tak velký rošt nelíbí," řekl šéf přeloučských strážníků Petr Veselý.

Za třetí největší hrůzu kraje vyhlásili lidé rafinerii Paramo. Obří továrna, která poměrně často otravuje život lidem svým zápachem, vadí 343 hlasujícím.

"Pardubice hodně trpí chemickou výrobou. Paramo je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v kraji," uvedl na adresu továrny bývalý inspektor životního prostředí Miroslav Rubeš.

V anketě dopadla také špatně moderní budova ČSOB v Pardubicích. Podle architektů "stavařský hybrid" však jen těsně porazil kasino v Poličce a pardubickou ČEZ Arenu.

"Výsledek pardubického zimáku nechápu. Je to architektonicky čistá a funkční stavba. Na rozdíl od přeplácané a málo využívané budovy ČSOB plní bez problémů svou funkci," řekl pardubický architekt Aleš Klose.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí