zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský den bez aut v Praze – nábřeží pro chodce a cyklisty, stovky cyklistů v ulicích

25.09.2007
Obecné
Evropský den bez aut v Praze – nábřeží pro chodce a cyklisty, stovky cyklistů v ulicích

V sobotu skončil Evropský týden mobility v českých a moravských městech Evropským dnem bez aut. V Praze si chodci a cyklisté opět mohli vychutnat jindy rušníé Smetanovo nábřeží a Křížovnickou ulici jen pro sebe. A nejrůznější atrakce, stánky neziskových organizací a pouliční kavárničky slavily i letos u Pražanů úspěch.

Ze Staroměstského náměstí pak odpoledne vyrazil mohutný peloton 1620 cyklistů na Velkou podzimní cyklojízdu za lepší podmínky pro cyklistickou dopravu v hlavním městě. „Každý, kdo jezdí v Praze na kole chrání životní prostředí. Přispívá ke snižování emisí jemného polétavého prachu, organických uhlovodíků a dalších znečišťujících látek z dopravy. Chrání i klima. I proto je třeba chápat cyklodopravu jako rovnocennou součást dopravy,“ vysvětluje ministr životního prostředí Martin Bursík, proč již tradičně patřil k účastníkům cyklojízdy i on. „Praze chybí síť cyklistických stezek, na kterých by byl cyklista chráněn před automobily. Cyklostezky by měly být jednou z priorit modernizace dopravní sítě v Praze,“ dodává.

Cyklojízdy se zúčastnila i celá řada dalších osobností – první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, ministr - předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda, nizozemský velvyslanec Jan Lucas Inayat Van Holen, pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, poslankyně Kateřina Jacques, dokumentarista Martin Mareček a řada dalších. Trasa vedla převážně po nejbolavější linii centrální Prahy – po magistrále, zh¨ruba po 90 minutách cyklisté dorazili na Smetanovo nábřeží.

V České republice se do kampaně Evropský týden mobility zapojilo 75 měst. V celé Evropě to nakonec bylo skoro 2000 měst (přesně 1953). Vedle členských států EU (vyjma Kypru, Dánska, Estonska a Malty) se  akce zúčastnily i Chorvatsko, Island, Makedonie, Norsko a Švýcarsko, zatímco na dalších kontinentech to byly Argentina, Brazílie, Ekvádor,  Japonsko, Kanada a Thajsko (celkem 34 zemí).

Trvalá opatření měst , která přijala v rámci letošního hesla „Ulice pro lidi“, a která se letos zaměřila na zklidnění ulic a na přerozdělení dopravního prostoru ve městech, najdete na www.env.cz/etm a www.mobilityweek.eu
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí