zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Farmář John představí svůj film v Praze

26.09.2007
Zemědělství
Farmář John představí svůj film v Praze

Kritiky nadšeně přijatý dokumentární film „The Real Dirt on Farmer John“, vyprávějící impozantní příběh nekonformního farmáře z amerického Středozápadu, bude promítnut ve středu 26. září v kině Aero v Praze. Jedinému promítání filmu v ČR bude přítomen sám autor a ekologický farmář John Peterson.

Promítání filmu v Praze je součástí Kulturního (bio)večera, který je pořádán v rámci kampaně Září-měsíc biopotravin a ekologického zemědělství. Kulturní (bio)večer bude obsahovat živý koncert Lesley Littlefield, jejíž písně zazní i ve filmu, a diskusi s farmářem Johnem, poslancem Ondřejem Liškou a prezidentkou hnutí Slow Food v České republice Blankou Torturro. Po shlédnutí filmu budou moci diváci ochutnat desítky druhů biopotravin a bio vín. Kulturní (bio)večer finančně podpořila SPAR Česká obchodní společnost s.r.o.

Film popisuje barvitý život Johna Petersona, farmáře, umělce a novátorského myslitele, který se snaží více než třicet let najít tvář své farmy ležící ve venkovské části státu Illionois, USA. Po smrti svého otce v 60tých letech vytvořil John na své tradiční farmě experiment snoubící umění a zemědělství, útočiště pro hippie, radikály a umělce. Film ukazuje konec této idealistické éry, kdy krize 80tých let způsobí tragický krach zadlužené farmy.

Po několika letech hledání vlastního já a navzdory veškeré nepřízni se Johnovi konečně daří přeměnit svoji půdu na revoluční zemědělskou komunitu a jednu z nejúspěšnějších ekologických farem v USA. Film barvitě ukazuje pád konvenčního typu hospodaření a jeho přeměnu na prosperující ekologickou farmu.

Spojením tradiční rodinné farmy se sílou umění a svobodným myšlením, Johnův příběh předznamenává obrození zemědělství v Americe. Jakmile se John, spíše intuitivně než rozumově, rozhodne svoji farmu Angelica Organics (www.angelicorganics.com) přeměnit na biologicko-dynamickou, jeho život se radikálně mění k lepšímu. Dnes jeho farma zásobuje čerstvou bio zeleninou 1 200 rodin v Chicagu a okolí.

Prostřednictvím osobních zpovědí a nádherných filmových záběrů, ukazujících 50 let Johnova života, s námi režisér Taggart Sieger sdílí Johnovu strastiplnou ale humornou Odysseu. Skrz Johnův vztah k půdě divák objevuje důležitost toho, odkud pochází naše potraviny a význam spojení zemědělce s místní komunitou.

Film již získal ve světě řadu ocenění, mimo jiné renomovaného Zlatého šneka na Slow Food Film Festivalu 2006 v Itálii.

Al Gore, bývalý viceprezident Spojených států, popsal film takto: „Neuvěřitelně výjimečný…opravdový a poutavý příběh řečený s porozuměním a humorem.“ Americký časopis Time nazval Johna Petersona „Al Gorem zemědělství“.

Ochutnávku biopotravin a biovín zajistí firmy SPAR, Country Life, Lakšmana, Vinný sklep Eben, Biopekárna Zemanka, Fair Trade Centrum, Lifefood a Vinselekt Michlovský. Ekologické oblečení z konopí představí firma Ecovoice.

Výnos z prodeje vstupenek bude věnován občanskému sdružení Camphill v Českých Kopistech, který provozuje domov pro mentálně postižené, a poskytuje svým klientům pracovní a sociální rehabilitaci v denním stacionáři: práci v textilní dílně a dřevodílně, domácnosti a v ekologickém zahradnictví.  

Vstupenky na Kulturní (bio)večer možno zakoupit v předprodeji Kina Aero a Kina Světozor v Praze, www.kinoaero.cz.

Další informace u organizátora:

Tom Václavík, Green marketing, telefon: 541 263 456, 776 760 700, tom@greenmarketing.cz.

Více o vlastním filmu najdete na www.farmerjohnmovie.com
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí