zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko se podílí na snižování hrozby zneužití jaderného odpadu

26.09.2007
Odpady
Česko se podílí na snižování hrozby zneužití jaderného odpadu

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman minulý týden v Praze podepsal s velvyslancem USA Richardem Graberem dohodu o spolupráci v oblasti zabránění šíření jaderných materiálů a technologií. Dohoda Spojeným státům umožní financovat přesun 2 tun vyhořelého jaderného paliva z Ústavu jaderného výzkumu Řež, a.s. zpět do Ruské federace, ze které palivo pochází. Finanční pomoc Spojených států ve výši 35 mil. USD České republice pomůže s technickým řešením a financováním převozu.

"Dohodu považuji za důležitou, protože se v dohledné době v České republice nepřipravuje vybudování kapacit na zpracování vyhořelého paliva. Návrat vyhořelého paliva do země původu je proto ideálním řešením, jedná se ovšem o technicky i finančně velice náročný projekt. Vítám proto iniciativu Spojených států, které nám nabídly pomocnou ruku," uvedl ministr Říman.

"Podpis této dohody je dokladem společné snahy mezinárodního společenství směřující ke snížení hrozby jaderného terorismu a je také konkrétním příkladem aktivit, které mají za cíl zvýšit bezpečnost Spojených států a jejich spojenců. Spojené státy se těší na další spolupráci s Českou republikou v oblasti zajištění bezpečnosti obyvatel na tomto světě," řekl velvyslanec Spojených států amerických Richard Graber.

Dohoda navazuje na celosvětovou iniciativu v rámci společného projektu Spojených států amerických, Ruské federace a Mezinárodní agentury pro atomovou energii GTRI (Global Threat Reduction Iniciative) vedoucí ke snížení globální hrozby zneužití jaderných a radioaktivních materiálů. Tato iniciativa zapadá do programu Spojených států, jehož cílem je vytvořit technické a ekonomické podmínky pro převedení výzkumných reaktorů z používání vysoce obohaceného paliva na palivo s nízkým obohacením. Obdobné akce probíhají v rámci této iniciativy i v jiných zemích.

/ Zdroj: TZ MPO /

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí