zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z žab dělá mrzáky odpad z polí

28.09.2007
Chemické látky
Z žab dělá mrzáky odpad z polí

WASHINGTON - Přibývající počet deformovaných žab je důsledkem dusíku a fosforu ze zemědělských odpadů. Vyplývá to ze studie Coloradské univerzity.

Deformované žáby byly pro coloradské biology hádankou od roku 1995, kdy školáci ve státě Minnesotě našli rybník, v němž většina žab měla končetiny navíc, či jim některé chyběly.

Badatelé sice zjistili, že deformace způsobují kolonie parazitů, zatím ale nebylo jasné, co má vliv na jejich přemnožení.

Podezření na zemědělský odpad jako viníka  pojal biolog Pieter Johnson. Jeho tým vytvořil nádrže a do poloviny vypouštěl dusík a fosfor obsažený v hnojivech. Zjistil, že v těchto nádržích se výrazně zvýšil počet šneků hostících parazity, kteří vyvolávají u žab deformace.

„Můžete tak najít žáby, které mají navíc pět nebo šest končetin. Jiné zase nemají zadní končetiny. Narazíte na všemožné opravdu bizarní deformace,“ řekl Pieter Johnson.

A čím jsou deformace u hostitelských obojživelníků pro parazity výhodné? „Ptáci deformované žáby snáze chytí a šíří pak snáz a častěji parazity zpátky do ekosystému,“ vysvětluje Johnson.

http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí