zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rostlinný odpad má nyní končit jen v kompostárně

28.09.2007
Odpady
Rostlinný odpad má nyní končit jen v kompostárně

MALÉ ŽERNOSEKY - Žernosečtí chtějí šetřit náklady za odpady. Obec proto rozšířila sběr tříděného odpadu o další, tentokrát kompostovatelný odpad. Ušetřit za něj má až polovinu nákladů, než kdyby jej nechala vyvézt jako netříděný na skládku.

Projekt svozu kompostovatelných složek komunálního odpadu, které tvoří až 40 % objemu směsného domovního odpadu, byl v obci zahájen před dvěma týdny. 

Důvodem pro zavedení zkušebního sběru byly jak dobré dosavadní zkušenosti s kvalitou tříděného sběru – papíru a plastů, tak potřeba řešit velký objem směsného odpadu ze  zahrádkářské kolonie.  

„Je v ní  dvě stě padesát  chat a zahrádek ještě více. Ne každý zahrádkář sám kompostuje, proto odpad dříve končil v popelnicích a pak na skládce,“ říká starosta Malých Žernosek Petr Liška.

Rostlinné zbytky ze zahrádek, listí, drobné větve či kuchyňský odpad nyní budou končit ve speciálních  odvětrávaných pytlích a poté ve zdejší kompostárně. Během prvního zkušebního provozu pytle naplnilo dvacet domácností, včera jich byla třicítka. 

Kompostárna v Malých Žernosekách je jediným tímto zařízením na Litoměřicku.    Fakt, že je jejím spolumajitelem starosta obce Petr Liška, on sám jako střet zájmů nevidí.

„Nabídl jsem obci službu a  zastupitelé rozhodli, že ji využijeme. Za jednu tunu svezeného odpadu do kompostárny obec zaplatí 450 korun, což je zhruba polovina nákladů, než kdyby odpad likvidovala jako netříděný na skládce SONO,“ říká starosta.

Pokud lidé odpad sami kompostují, odevzdávat jej nemusejí. „Ostatní ano. Likvidujeme teď odpad kompostováním, jak nám ukládá zákon o odpadech, proto nebudeme tolerovat například spalování listí,“ dodal starosta.

Větší množství posekané trávy i spadaného listí musí obec Malé Žernoseky odklízet i ze zdejší mateřské školy.

„Rozhodně jsme pro zpracovávání kompostovatelného odpadu. Sami se ve školce  hodně zabýváme ekologickou výchovou a s dětmi veškerý odpad třídíme, takže v tom vidím dobrý příklad, jak ukázat, že jsme šetrní k přírodě,“ poznamenala Irena Malá, ředitelka školy.
 Jana Michálková

http://litomericky.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí