zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace skládky spěje k závěru

03.10.2007
Odpady
Likvidace skládky spěje k závěru

HODONÍN - Během prázdnin bylo z centra skládky odpadů v Hodoníně na Chrudimsku odvezeno tzv. těleso, tedy tuhé odpady, kaly, agrochemické odpady i kontaminovaná zemina z hloubky až pěti metrů. Skalní podloží bylo očištěno.

Bohužel se ukázalo, že skalní pukliny v podloží jsou kontaminované, a proto jsme se rozhodli pukliny vybourat a očistit. To vše bychom měli stihnout ještě na podzim. Čisté místo pak zavezeme nekontaminovanou zeminou a vysázíme nové stromky, zřejmě smrky a jedle, sdělil Haló novinám Petr Šilar, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí. Po skončení druhé etapy bude následovat rozšíření sanačních technologií a monitoring. Úplně hotovo by mělo být v květnu příštího roku.

Obec si konečně oddechla. Jsme rádi, že je to po tolika letech pryč. Byli jsme obtěžováni zápachem a ohroženy byly zdroje nejen naší vody. Udělal se tu obrovský kus práce a všem za ní děkuji, řekl na kontrolním dnu starosta obce Hodonín Miroslav Blažek (nestr).

Na zdejší skládku byly nebezpečné odpady včetně obalů od pesticidů, silážních šťáv, chlorovaných přípravků či pevných i tekutých odpadů z asanačních jímek ukládány v letech 1967 až 1981. Při sanaci skládky odtud bylo odvezeno a následně zlikvidováno více než 4343 tun odpadů. Investorem prací je Pardubický kraj, kterému s úhradou nákladů pomáhá Evropská unie a Státní fond životního prostředí. Celkové náklady jsou ve výši cca 65 milionů korun.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí