zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický postřik zocelil škůdce jablek

07.10.2007
Zemědělství
Ekologický postřik zocelil škůdce jablek

Drobný motýlek obaleč jablečný je pro sadaře pohromou. Jeho housenky prožírají jablka a o „červivé“ plody obchodníci nestojí.

Ochranu nabízejí chemické postřiky. Sadaři, kteří by se rádi vyhnuli chemii, vsázejí na přirozené nepřátele obalečů. K nejspolehlivějším patřil donedávna bakulovirus označovaný jako CpGV. Namnožený virus je velice odolný k nepříznivým vlivům a lze jím chránit jabloně ve formě postřiku. Hmyz, který virus pozře, se nakazí a hyne.

Nejrůznější bakuloviry se v roli ekologických insekticidů používají déle než půl století a dnes se jimi stříkají dva až tři miliony hektarů polí, sadů i lesů.

Francouzští a němečtí ekologičtí sadaři si ale v posledních třech letech stěžovali, že virus CpGV ztrácí na síle a proti obaleči jablečnému nezabírá. I když razantně zvýšili dávky viru v postřiku, jablka červivěla čím dál tím víc.

Tým německých vědců vedený Johannesem Jahlem zjistil, že si obaleč vyvinul proti viru odolnost. Zprávu o jejich objevu otiskl vědecký týdeník Science.

Rezistence obaleče jablečného k bakuloviru CpGV je vyvolána změnou jediného genu a zvyšuje odolnost obaleče k viru až 100tisíckrát. Imunita k viru se zvyšuje na tisícinásobek už v případě, že obaleč zdědí mutovaný gen jen od jednoho z rodičů. Zpočátku převažovali mezi obaleči právě tito tisíckrát odolnější jedinci. Obaleči s plnou stotisícinásobnou odolností se vyskytovali velmi vzácně.

Právě v té chvíli však došli sadaři k závěru, že virus slábne, a zvýšili jeho koncentrace v postřiku. Virovému masakru padli za oběť částečně odolní motýlci a zbyli jen „neprůstřelní“ obaleči, kteří zdědili gen pro odolnost od obou rodičů. Původní nemutovaná varianta genu z populace škůdců zcela zmizela a v sadech pak už řádili jen nezničitelní obaleči.

Ještě nedávno byli odborníci na hubení škůdců přesvědčeni, že hmyz odolný k bakulovirům pod vlivem virových postřiků nemůže vzniknout. Teď jsou zaskočeni rychlostí, s jakou se obaleč přizpůsobil, a jak úspěšně se rozšířil.

Boj na frontě mezi bakulo viry a obaleči tím neskončil. Od roku 2006 testují francouzští a němečtí vědci nové typy bakulovirů a hledají ty, které jsou účinné proti obaleči jablečnému. V letošním roce už proběhlo rozsáhlé polní testování nejslibnějších bakulovirů v Německu, Itálii, Francii a ve Švýcarsku.

Vědci ve skrytu duše doufají, že by tyto viry mohly vyhubit i stávají obaleče nezmary. Zda se to podaří, není jisté. Pokud ano, budou nové bakuloviry v roli ekologických insekticidů úspěšně působit zřejmě jen po omezenou dobu. Lze očekávat, že si i na ně nakonec obaleči zvyknou.

JAROSLAV PETR


Zdroj: Lidové noviny
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí