zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Alarmující ekologická zpráva vyžaduje nové zákony

08.10.2007
Obecné
Alarmující ekologická zpráva vyžaduje nové zákony

„Alarmující“ ekologické trendy vyžadují nejen varování, ale hlavně nové zákony, jež rozhýbou zelené vytápění či recyklaci odpadků nebo zajistí zdravější péči lesy, řeklo Hnutí DUHA k dnešnímu prohlášení ministra životního prostředí. Podle ekologická organizace vláda musí navrhnout novou legislativu:

  • Změnu zákona o odpadech, která usnadní recyklaci. Podle vládní zprávy loni razantně stouplo skládkování komunálního odpadu. Recyklace přitom činí pouhých 20 % – daleko méně než v sousedním Německu či Rakousku.

 

  • Nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla, který by pomohl rozvoji solárních panelů, moderních kotlů na biomasu nebo tepelných čerpadel. Domácnosti a obce by pak nemusely vybírat mezi drahým plynem a špinavým uhlím – právě taková volba vede k vysokému znečištění.

 

  • Rozsáhlou reformu lesního zákona, jež zajistí zdravé hospodaření. Podle vládní zprávy se horší zdravotní stav jehličnatých lesů – přesto velkou většinu vysazených stromů loni opět tvořily jehličnany.

 

Hnutí DUHA prosazuje změny v zákoně o odpadech, které by zajistily lepší recyklační služby pro domácnosti. Především by lidem usnadnily třídění zelených zbytků z kuchyně a zahrad, jež tvoří největší složku popelnic.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Vláda musí k á – vzduch je špinavý, skládkování roste, lesy chřadnou – přidat také bé, totiž co s tím udělá. Nutná jsou konkrétní legislativní opatření. Třeba rapidní růst skládkování má konkrétní příčinu. Pořád ještě chybí nová legislativa, která by domácnostem usnadnila recyklaci odpadků. Především ve většině měst vůbec nejde třídit zelený odpad – kuchyňské zbytky a odpad ze zahrad, které dohromady tvoří největší složku popelnic. Podobně nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla by pomohl domácnostem, aby už nemusely vybírat mezi drahým plynem a špinavým uhlím."

 

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí